Ratların eksizyonel yara modelinde sığır kolostrum bazlı jelin yara iyileşmesi üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of bovine colostrum-based gel on wound healing in the excisional wound model of rats
- Tez No: 957828
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİF EMRAH YANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu'ndan temin edilen 27 adet rat üzerinde gerçekleştirildi. Ratlar her grupta 9 rat olacak şekilde rastgele 3 gruba ayrıldı. Grup NC negatif kontrol grubu olarak belirlendi ve %0,9'luk izotonik tuzlu su solüsyonu uygulandı. Grup CG tedavi grubu olarak değerlendirildi ve kolostrum bazlı jel (Vita-Enriched Colostrum Gel, Environ, Güney Afrika) uygulandı. Grup BG ise pozitif kontrol grubu olarak belirlendi ve BepanJel yara iyileştirici jel (BepanJel®, Bayer, İstanbul) uygulandı. Yaralara 14 gün boyunca günlük olarak tedavileri uygulandı ve pansuman yapıldı. Yara boyutları 3., 7. ve 14. günlerde ölçülerek makroskobik iyileşme değerlendirildi. Aynı günlerde yaralardan histopatolojik ve immünohistokimyasal analizler için örnekler alındı. Özellikle 14.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 27 rats obtained from the Local Ethics Committee for Animal Experiments at Burdur Mehmet Akif Ersoy University. The rats were randomly divided into three groups, with nine rats in each group. Group NC was designated as the negative control group and administered a 0.9% isotonic saline solution. Group CG was evaluated as the treatment group and was administered a colostrum-based gel (Vita-Enriched Colostrum Gel, Environ, South Africa). Group BG was designated as the positive control group and was administered BepanJel wound healing gel (BepanJel®, Bayer, Istanbul). The treatments were applied daily to the wounds for 14 days, and dressings were applied. Wound sizes were measured on days 3, 7, and 14 to assess macroscopic healing. On the same days, samples were taken from the wounds for histopathological and immunohistochemical analyses.