Türk makam müziği için mikrotonal perdeleri içeren sanal bas gitar yazılımı tasarlanması
Designing a virtual bass guitar software containing microtonal pitches for Turkish makam music
- Tez No: 957838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL BARKIN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Müzik, Electrical and Electronics Engineering, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde müzik türlerinin birbiri arasındaki kaynaşması ile bas gitar, Türk makam müziğinde de tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Her ne kadar ses kaydırma teknikleri sanal enstrümanlarda uygulansa bile, hali hazırda sabit perdeler içeren böyle bir sanal enstrüman eksikliği bulunmaktadır. Bu çalışma ses mühendisliği ve müzik üretimi alanlarında mikrotonal bir bas gitar yazılımı geliştirmeyi planlamaktadır. Bas gitar kullanımı, gelenekselleşmiş makam müziği yapısına farklı bir renk ve boyut kazandırabilir. Bu tez çalışmasında, mikrotonal perdeli bir enstrüman perdeleri içeren bir sanal stüdyo yazılımı geliştirmeyi ve bu yöntemi kullanarak DAW (Digital Audio Workstation) üzerinde çalışabilecek bir yazılım yapmayı amaçlamaktadır. Türk makam müziğinde bas gitarın kullanımı için sanal bir enstrüman yapılması ve bu enstrümanın Kontakt Script Processor (KSP) kullanılarak geliştirilmesi hedeflenmektedir. Mikrotonal perdeler içeren elektrik bas gitar, normal bas gitarların aksine komalı notalar için mikrotonal perdeler eklenmiş bir enstrümandır. Bu nedenle, sanal koma perdeleri içeren bas gitarın yapımı için, öncelikle bir bas gitara mikrotonal perdelerin eklemesine ihtiyaç vardır. Bas gitarın ses örnekleri alınarak sanal bir enstrüman tasarlanması gereklidir. Koma perdesi içeren sanal bas gitar enstrümanı yapmak, sanal enstrümanlar ile müzik üretiminde yenilikçi bir yaklaşım olabilir ve makam müziği olan Türk Halk müziği ve Türk Musikisine yeni bir yaklaşım getirebilir.
Özet (Çeviri)
Today, with the fusion of musical genres, the bass guitar is also preferred and used in Turkish maqam music. Although sound-shifting techniques have been applied to virtual instruments, there is currently a lack of such a virtual instrument with fixed pitches. This study plans to develop Microtonal bass guitar software in sound engineering and music production. Using the bass guitar can add a different color and dimension to the traditional maqam music structure. This thesis aims to develop virtual studio software containing the pitches of a Microtonal fretted instrument and software that can run on DAW (Digital Audio Workstation) using this method. It is aimed to make a virtual instrument for the use of bass guitar in Turkish maqam music and to develop this instrument in Kontakt Script Processor (KSP) format. The bass guitar with frets is an instrument with Microtonal frets added for coma notes, unlike normal bass guitars. Therefore, to construct a bass guitar with virtual coma frets, it is first necessary to add Microtonal frets to a bass guitar. It is essential to design a virtual instrument by taking sound samples of the bass guitar. Making a virtual bass guitar instrument containing coma pitches can be an innovative approach to music production with virtual instruments. It can bring a new approach to Turkish Folk Music and Turkish Music, which is making music.