Otonom orta sınıf insansız bir kara aracı sisteminin onarım seviye analizi ve yedek parça seçimi
Level of repair analysis and spare parts selection of an autonomous medium class unmanned ground vehicle system
  1. Tez No: 957837
  2. Yazar: İSMAİL AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde, savunma sanayiindeki sistemlerin tedarik maliyetlerinin ötesine geçen lojistik destek maliyetlerinin artması endişe verici bir durumdur. Bu artış, tedarik zincirinin her aşamasında karşılaşılan çeşitli zorluklar, bakım gereksinimleri ve operasyonel destek gereksinimleriyle ilişkilidir. Bu durum, kurumları, artan lojistik destek maliyetlerini kontrol altına almak ve operasyonel etkinliği artırmak için yeni yaklaşımlar aramaya yöneltmektedir. Bu bağlamda, literatürde uzun yıllardır yer alan ve olgunluğa ulaşmış bir yaklaşım, entegre lojistik destek yaklaşımıdır. Entegre lojistik destek, sistemlerin ömür döngüsü boyunca tedarik, bakım, onarım, yedek parça yönetimi ve lojistik operasyonlarını bütünsel bir perspektifle ele almayı amaçlayan kapsamlı bir stratejidir. Bu yaklaşım, sistemlerin operasyonel gereksinimlerini karşılamak için gerekli olan lojistik destek faaliyetlerini optimize etmek ve maliyetleri düşürmek için tasarlanmıştır. Bu tez çalışması, otonom orta sınıf insansız kara araçlarının onarım seviye analizi ve yedek parça seçimi üzerine odaklanmaktadır. Savunma sanayiindeki hızlı teknolojik gelişmeler, insansız sistemlerin kullanımını artırmış ve bu sistemlerin bakım ve onarım süreçlerinde yeni gereksinimler ortaya çıkarmıştır. Otonom araçlar üzerlerine entegre edilebilecek çeşitli faydalı yükler ile farklı operasyonel amaçlara hizmet edebilmektedir. Bu çalışma, mevcut literatürü inceleyerek ve savunma sanayi standartlarına uygun olarak, otonom araçların bakım ve onarım süreçlerinde etkin bir lojistik destek sağlamak amacıyla bir çerçeve sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is a matter of concern that the logistic support costs of systems in the defence industry are increasing beyond the procurement costs. This increase is associated with various challenges, maintenance requirements and operational support requirements at each stage of the supply chain. This situation leads organisations to seek new approaches to control increasing logistics support costs and improve operational efficiency. In this context, an approach that has been in the literature for many years and has reached maturity is the integrated logistics support approach. Integrated logistics support is a comprehensive strategy that aims to address procurement, maintenance, repair, spare parts management and logistics operations with a holistic perspective throughout the life cycle of systems. This approach is designed to optimise the logistics support activities required to meet the operational requirements of the systems and to reduce costs. This thesis focuses on repair level analysis and spare parts selection for autonomous medium class unmanned ground vehicles. Rapid technological developments in the defence industry have increased the use of unmanned systems and created new requirements in the maintenance and repair processes of these systems. Autonomous vehicles can serve different operational purposes with various payloads that can be integrated on them. This study aims to provide a framework to provide effective logistic support in the maintenance and repair processes of autonomous vehicles by examining the existing literature and in accordance with defence industry standards.