Diz protezi yapılan hastalarda genel anestezi ve spinal anestezinin biyokimyasal ve inflamatuar parametreler ile postoperatif kan transfüzyonu üzerine etkisi
The effects of general and spinal anesthesia on biochemical and inflammatory parameters and postoperative blood transfusion in patients undergoing total knee arthroplasty
- Tez No: 957844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL ATİLLA BEZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışma, total diz artroplastisi cerrahilerinde genel ve spinal anestezinin hemogram parametreleri, biyokimyasal inflamatuar belirteçler ve postoperatif kan transfüzyon ihtiyacı üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2022–2024 yılları arasında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde ameliyat edilen 157 hasta dahil edilmiştir. Hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiş, genel anestezi (n = 56) ve spinal anestezi (n =101) uygulananlar olarak iki gruba ayrılmıştır. Preoperatif ve postoperatif 0. ve 1. gün hemogram parametreleri, biyokimyasal inflamatuar belirteç değerleri ile postopreatif transfüzyon verileri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Postoperatif 0. günde genel anestezi grubunda nötrofil/lenfosit oranı ve platelet/lenfosit oranı; spinal anestezi grubunda ise lenfosit, monosit, bazofil ve eozinofil değerleri anlamlı düzeyde yüksektir. 1. günde spinal anestezi grubunda beyaz kan hücresi, nötrofil, monosit ve ortalama platelet hacmi; genel anestezi grubunda platelet/lenfosit oranı anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Spinal anestezi grubunda transfüzyon yapılan hastalar içinde eritrosit transfüzyonu miktarı daha fazladır. Sonuç: Anestezi yöntemi, total diz artroplastisi sonrası inflamatuar yanıt ve hematolojik parametreleri etkilemektedir. Bu nedenle, anestezi seçimi yapılırken sadece intraoperatif değil, postoperatif biyokimyasal ve kan transfüzyonu ihtiyacı gibi klinik etkiler de göz önüne alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare the effects of general and spinal anesthesia on hemogram parameters, biochemical inflammatory markers, and postoperative blood transfusion requirements in total knee arthroplasty surgeries. Materials and Methods: A total of 157 patients who underwent surgery at Afyonkarahisar Health Sciences University between 2022 and 2024 were included in the study. The patients were retrospectively evaluated and divided into two groups: those who received general anesthesia (n = 56) and those who received spinal anesthesia (n = 101). Preoperative and postoperative (day 0 and day 1) hemogram parameters, biochemical inflammatory marker levels, and postoperative transfusion data were compared. Results: On postoperative day 0, neutrophil-to-lymphocyte ratio and platelet-to-lymphocyte ratio were significantly higher in the general anesthesia group, while lymphocyte, monocyte, basophil, and eosinophil levels were significantly higher in the spinal anesthesia group. On day 1, white blood cell count, neutrophil, monocyte, and mean platelet volume were significantly higher in the spinal anesthesia group, whereas the platelet-to-lymphocyte ratio remained significantly higher in the general anesthesia group. Among patients who received transfusion, the amount of erythrocyte transfusion was higher in the spinal anesthesia group. Conclusion: The type of anesthesia affects inflammatory response and hematological parameters following total knee arthroplasty. Therefore, when selecting the anesthesia method, not only intraoperative factors but also postoperative biochemical changes and transfusion requirements should be considered.