Eğitimde çok kültürlülük bağlamında farklı madde türlerinin test ve madde istatistiklerinin karşılaştırılması
Comparison of test and item statistics of different item formats in the context of multicultural education
  1. Tez No: 957882
  2. Yazar: ÖZGE MEŞE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN TUĞÇE ÖZYETER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada eğitim sisteminde anlama becerilerinin ölçülmesinde kullanılan farklı madde türlerinin ana dili Türkçe olan ve olmayan öğrencilerin anlama becerilerinin ölçülmesinde bir farklılık yaratıp yaratmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Nedensel karşılaştırma modeli çerçevesinde yürütülen araştırma Eskişehir ilinde yer alan ortaokullardaki 380 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak on çoktan seçmeli ve beş açık uçlu maddeden oluşan Türkçe okuduğunu anlama becerisi başarı testleri kullanılmıştır. Ana dili Türkçe olan ve olmayan iki gruptan oluşan öğrencilerin her birine hem açık uçlu test hem de çoktan seçmeli test uygulanmıştır. Elde edilen veriler betimsel istatistikler, madde güçlük ve ayırt edicilik indeksleri, iç tutarlılık katsayıları, yanıtlama dağılımları ve iki faktörlü ANOVA analizi kullanılarak incelenmiştir. Bulgular, ana dili Türkçe olan grubun hem açık uçlu hem de çoktan seçmeli test puanlarında ana dili Türkçe olmayan gruba kıyasla anlamlı üstünlük sağladığını ortaya koymuştur. İç tutarlılık analizleri ise ana dili Türkçe olmayan grupta açık uçlu testlerde, ana dili Türkçe olan grupta çoktan seçmeli testlerde yüksek güvenirliğin sağlandığını göstermiştir. Yanıt dağılımı, ana dili Türkçe olan öğrencilerin her iki test türünde de daha yüksek doğru yanıtlama oranı ve daha az boş/yanlış yanıtlama eğilimi sergilediğini; ana dili Türkçe olmayan öğrencilerin ise açık uçlu maddelerde özellikle boş bırakma oranlarının belirgin şekilde arttığını ortaya koymuştur. İki faktörlü ANOVA analizleri, madde türü ve dil grubu ana etkilerinin her ikisinin de puanlar üzerinde bağımsız ve güçlü etkileri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine whether different item types used in the measurement of comprehension skills in the education system create a difference in the measurement of comprehension skills of native and non-native Turkish speaking students. The study, which was conducted within the framework of causal comparison model, was applied to 380 students in secondary schools in Eskişehir province. The data collection tool was a Turkish comprehension skills achievement test consisting of ten multiple-choice and five open-ended items that were evaluated by field experts. Both open-ended and multiple-choice tests were administered to each of the students in two groups: native and non-native Turkish speakers. The data obtained were analyzed using descriptive statistics, item difficulty and discrimination indices, internal consistency coefficients, response distributions and two-factor ANOVA. The findings revealed that the native Turkish group was significantly superior to the nonnative Turkish group in both open-ended and multiple-choice test scores. Internal consistency analyses showed that the reliability threshold was exceeded in open-ended tests in the non-native Turkish group and in multiple-choice tests in the native Turkish group. The response distribution profiles revealed that native Turkish students showed a higher rate of correct answers and a trend of fewer blank/incorrect answers in both test types, whereas non-native Turkish students showed a significant increase in the rate of blank answers, especially in open-ended questions. Two-factor ANOVA analyses showed that the main effects of item type and language group both had independent and strong effects on scores.