Discovery of new drug ıngredients with her2 protein suppressingeffect in breast cancer treatment with molecular modeling methods
Moleküler modelleme yöntemleriyle meme kanseri tedavisinde her2 proteinini baskılayıcı etkiye sahip yeni ilaç içeriklerinin keşfi
  1. Tez No: 957884
  2. Yazar: MERVE YAĞMUR UZAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Moleküler modelleme, biyolojik sistemlerdeki moleküler etkileşimlerin bilgisayar destekli yöntemlerle incelenmesini sağlayan bir yaklaşımdır. Bu kapsamda moleküler docking, bir ligandın hedef moleküle bağlanma şeklini ve afinitesini öngörürken; moleküler dinamik simülasyonlar, bu etkileşimin zamana bağlı davranışını analiz eder. Her iki yöntem birlikte kullanıldığında, ilaç tasarımı ve biyomoleküler mekanizmaların anlaşılmasına yönelik güçlü ve bütüncül bir değerlendirme sunar. Bu çalışmada, meme kanserinde prognostik ve terapötik önemi bulunan HER2 (erbB‑2) gen ekspresyonunun modülasyonu açısından, krill yağı kaynaklı omega‑3 yağ asitleri EPA ve DHA ligandlarının potansiyel inhibitör etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın sonuçları, krill yağı kaynaklı omega‑3 yağ asitlerinin, HER2 aracılı proliferatif sinyalleşmeyi baskılayarak potansiyel hedef‑ödaklı antineoplastik etkiler gösterebileceğini öne sürmektedir. Bu bulgular, moleküler docking ve dinamik simülasyon sonuçlarıyla desteklenerek, yeni HER2 inhibitörlerinin tasarımında DHA ve EPA türevlerinin alternatif ligand adayları olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Molecular modeling is a computer-aided approach to study molecular interactions in biological systems. In this context, molecular docking predicts the binding pattern and affinity of a ligand to a target molecule, while molecular dynamics simulations analyze the time-dependent behavior of this interaction. When used together, both methods provide a powerful and holistic assessment for drug design and understanding biomolecular mechanisms. This study investigated the potential inhibitory effects of krill oil-derived omega-3 fatty acid ligands EPA and DHA in modulating HER2 (erbB-2) gene expression, which has prognostic and therapeutic importance in breast cancer. The results of the study suggest that krill oil-derived omega-3 fatty acids may exert potential target-oriented antineoplastic effects by suppressing HER2-mediated proliferative signaling. These findings, supported by molecular docking and dynamics simulation results, suggest that DHA and EPA derivatives may be alternative ligand candidates for the design of novel HER2 inhibitors.