Sağlık çalışanlarında geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları kullanımı ve yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the use and approaches of traditional and complementary medicine practices in healthcare professionals
  1. Tez No: 957885
  2. Yazar: HİLAL GÖNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ARITICI ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışma, Ocak 2024- Ocak 2025 tarihleri arasında Acıbadem Ataşehir Hastanesi, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapmakta olan 192 sağlık çalışanı dahil edilerek 576 kişi ile yürütülmüştür. Araştırmanın yapılacağı merkezler için İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nden gerekli izinler ve kurum iş birliği izin yazısı alınmıştır. Verilerin toplanması için katılımcılara üç bölümden oluşan anket formu uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların çoğunluğu kadın (%82,3) olup, yaş ortalamaları 30,4±8,93'tür. Eğitim düzeyi ağırlıklı olarak lisans (%41,7) ve lisansüstü (%25,9) düzeydedir. GETAT'a ilişkin bilgi edinme kaynakları arasında en yaygın olanları sosyal çevre, televizyon ve internet olup, özellikle üniversite hastanesi çalışanlarının GETAT konusunda daha yüksek düzeyde bilgiye ve eğitime sahip oldukları belirlenmiştir. Ancak, genel olarak GETAT eğitimi alma oranının düşük olduğu (%18,9) gözlenmiştir. En sık tercih edilen yöntemler masaj (%34,4), dua (%31,9), müzik terapisi (%21,4) ve kupa uygulaması (%13,4) olmuştur. Kullanım nedenleri arasında tıbbi tedaviden yeterli fayda sağlanamaması (%45,5) ve semptomları hafifletme amacı (%54,2) öne çıkmaktadır. Katılımcıların %38,2'si bu yöntemlerin etkinliğine inandığını ifade ederken, %34,5'i kararsız kalmıştır. Katılımcıların %27,1'i, hastaların tedavisinde GETAT yöntemlerini kullandıklarını belirtmiştir. Bu oran özel hastanelerde daha yüksektir (%37). GETAT uygulamaları sırasında yan etki yaşama oranı %6,3 olarak saptanmış olup, en sık karşılaşılan yan etkiler arasında hipotansiyon ve hipoglisemi yer almaktadır. Sonuç olarak, sağlık çalışanlarının GETAT uygulamalarına yönelik bilgi düzeyleri, kullanım durumları ve tutumları çalışılan kuruma göre anlamlı farklılıklar göstermektedir. Bu bulgular, sağlık çalışanlarının GETAT uygulamalarına ilişkin bilgi ve farkındalık düzeylerinin artırılmasına yönelik eğitim programlarının gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted between January 2024 and January 2025 with 576 participants, including 192 healthcare professionals from Acıbadem Ataşehir Hospital, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Training and Research Hospital, and Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital. Approvals and institutional permissions were obtained from the Istanbul Provincial Health Directorate. Data were collected using a three-part questionnaire. Most participants were female (82.3%) with a mean age of 30.4 ± 8.93 years. Educational levels were primarily undergraduate (41.7%) and postgraduate (25.9%). The most common sources of Traditional and Complementary Medicine (TCM) information were social circles, television, and the internet. University hospital staff showed higher levels of TCM knowledge, though the overall rate of formal TCM training was low (18.9%). The most frequently used methods included massage (34.4%), prayer (31.9%), music therapy (21.4%), and cupping (13.4%). Common reasons for use were limited benefit from conventional treatment (45.5%) and symptom relief (54.2%). While 38.2% believed in the effectiveness of TCM, 34.5% were undecided. A total of 27.1% reported using TCM in patient care, with a higher rate in private hospitals (37%). Side effects were reported by 6.3%, mainly hypotension and hypoglycemia. The findings emphasize the need for educational initiatives to improve healthcare workers' TCM knowledge and awareness.