Polifenol ve ultra işlenmiş besin tüketiminin premenstrual sendrom üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of polyphenol and ultra-processed food consumption on premenstrual syndrome
- Tez No: 957887
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN ÇAKIR BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Premenstrual Sendrom (PMS), üreme çağındaki kadınlarda sıklıkla karşılaşılan, fiziksel, psikolojik ve davranışsal semptomlarla karakterize edilen bir sendromdur. Bu araştırma, kadınların günlük polifenol ve ultra işlenmiş besin tüketimlerinin PMS üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, 18–49 yaş aralığında olan, gebelik ve emzirme döneminde bulunmayan; hormonal tedavi, antidepresan veya oral kontraseptif kullanmayan; endokrin, metabolik, romatolojik veya psikiyatrik bir hastalığı bulunmayan, menopoz dönemine girmemiş 170 kadın gönüllü birey katılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerine, sağlık durumlarına, menstruasyon döngüsüne, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarına ilişkin özellikler yüz yüze görüşme yöntemi ile sorgulanmış; Premenstrüel Sendrom Ölçeği (PMSÖ), 24 Saatlik Besin Tüketim Kaydı, Polifenol Tüketim Sıklığı Anketi ve Ultra İşlenmiş Besin (UİB) Tüketim Sıklığı Anketi uygulanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 28,24±6,11 yıl, beden kütle indeksi (BKİ) ortalaması ise 22,49±3,92 kg/m²'dir. PMSÖ toplam puan ortalaması PMS'i olan katılımcılarda 146,67±27,22, PMS'i olmayanlarda ise 88,66±18,2'dir ve PMS görülme sıklığı ise %68,2 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Premenstrual Syndrome (PMS) is a condition commonly observed among women of reproductive age, characterized by a range of physical, psychological, and behavioral symptoms. This study aimed to assess the effects of women's daily polyphenol and ultra-processed food consumption on PMS. The study included 170 female volunteers aged 18–49, not pregnant or breastfeeding, not using hormonal therapy, antidepressants, or oral contraceptives, not suffering from any endocrine, metabolic, rheumatological, or psychiatric diseases, and not having entered menopause. Participants were questioned about their sociodemographic characteristics, health status, menstrual cycle, lifestyle, and dietary habits via face-to-face interviews. The Premenstrual Syndrome Scale (PMSS), 24-Hour Food Consumption Record, Polyphenol Consumption Frequency Questionnaire, and Ultra-Processed Food (UPF) Consumption Frequency Questionnaire were administered. The mean age of the participants was 28.24±6.11 years, and the mean body mass index (BMI) was 22.49±3.92 kg/m². The total mean score of PMSS was 146.67±27.22 in participants with PMS and 88.66±18.2 in those without PMS, and the prevalence of PMS was determined as 68.2%.