Yeni tanı alan pediatrik onkoloji hastalarında kısa dönemde beslenme durumunun, gastrointestinal sağlığın ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Short-term evaluation of nutritional status, gastrointestinal health and quality of life in newly diagnosed pediatric oncology patients
- Tez No: 957888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ARITICI ÇOLAK, PROF. DR. CENGİZ CANPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Pediatrik onkoloji hastalarında hastalığın ve uygulanan tedavilerin getirmiş olduğu olumsuzluklar çocukların beslenme durumunu, gastrointestinal sağlığını ve yaşam kalitelerini olumsuz etkileyebilir. Hastaların kısa vadede beslenme durumlarının saptanması ve gastrointestinal sağlık, fiziksel, sosyal, zihinsel, genel işlevsellik durumlarının sorgulanarak yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma 15 Aralık 2023 – 15 Haziran 2024 tarihleri arasında Altunizade Acıbadem Hastanesi Çocuk Onkoloji bölümüne ilk kez tanı alan ve en az iki kez yatışı yapılan 5-12 yaş aralığındaki lösemi, lenfoma, nöroblastoma veya merkezi sinir sistemi tümörüne sahip 20 pediatrik onkoloji hastası ile yürütülmüştür. Hastalara; demografik bilgi ve antropometrik ölçümleri sorgulayan anket formu, çocukluk çağı kanserleri için beslenme tarama aracı (SCAN), bozulmuş beslenme durumu ve büyüme riski için tarama aracı (STRONGkids), 3 günlük besin tüketim kaydı, Dünya Sağlık Örgütü oral mukozit değerlendirme ölçeği, gastrointestinal semptomları derecelendirme ölçeği (GSDÖ) ve pediatrik yaşam kalitesi envanteri (PedsQL 4.0) uygulanmıştır. Yaşa göre BKİ Z-skorlarına göre akut malnutrisyon oranları 1. ve 2. yatış için sırasıyla %10 ve %20 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The negativities brought by the disease and treatments applied in pediatric oncology patients may negatively affect the nutritional status, gastrointestinal health and quality of life of the children. It was aimed to determine the short-term nutritional status of the patients and to evaluate their quality of life by questioning their gastrointestinal health, physical, social, mental and general functionality. This study was conducted with 20 pediatric oncology patients between the ages of 5-12 who were diagnosed for the first time and hospitalized at least twice in the Pediatric Oncology Department of Altunizade Acıbadem Hospital between December 15, 2023 and June 15, 2024. The patients; A questionnaire form asking demographic information and anthropometric measurements, nutritional screening tool for childhood cancer (SCAN), screening tool for impaired nutritional status and growth risk (STRONGkids), 3-day food consumption record, World Health Organization oral mucositis assessment scale, gastrointestinal symptoms rating scale (GSDS) and pediatric quality of life inventory (PedsQL 4.0) were applied. According to BMI Z-scores for age, acute malnutrition rates were determined as 10% and 20% for the 1st and 2nd hospitalizations, respectively.