Diyabetik ve non-diyabetik koroner arter hastalarında, kardiyak yolaklardaki preoperatif/postoperatif moleküler ve elementer değişiklikler
Preoperative/postoperative molecular and elementary changes in cardiac pathways in diabetic and non-diabetic coronary artery patients
  1. Tez No: 957896
  2. Yazar: ESRA FİDAN USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFİKARE IŞIK SOLAK GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklardan ölümün %82'sinden kardiyovasküler hastalıklar, kronik solunum yolu hastalıkları, kanser ve diyabet sorumludur (Üner ve Balcılar, 2017). Kardiyovasküler hastalıkların en sık nedeni koroner arter hastalığı (KAH) dır. KAH' a neden olan risk faktörlerinin başında diyabet, sigara, obezite, sedanter yaşam şekli, hipertansiyon, lipit metabolizma bozuklukları, diyabet ve insülin direnci (IR) gelmektedir. Diyet ve ilaç tedavisine yanıt alınamayan hastalarda cerrahi tedavi kullanılmaktadır. Diyabetik ve non-diyabetik koroner arter hastalarında cerrahi sırasında meydana gelebilecek miyokard iskemisinin tespit ve takibinin yapılabilmesi için uygun biyokimyasal verilerin doğru bir şekilde analiz edilmesi sağlıklı bir toplum için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle diyabetik ve diyabetik olmayan koroner arter hastalarında kardiyak yolaklarda postoperatif dönemde preoperatif döneme göre moleküler ve elementer olarak meydana gelebilecek değişiklikleri gözlemlemek, karşılaştırmak ve değerlendirmek amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'ne koroner arter hastalığı tanısı ile yatışı gerçekleştirilen hastalardan 45-75 yaş arasındaki erkek ve post-menapozal aynı yaş grubu kadın hastalar araştırmaya dahil edilmiştir. Bu hastalar daha sonra diyabetik (DM) ve non-diyabetik olarak ikiye ayrılmıştır. Hastaların cinsiyet, DM olma durumu, yaş, sigara kullanım durumları, antropometrik ölçümleri, solunum fonksiyon testleri, EKG (Elektrokardiyografi) bulguları ve bypass esnasında pulmoner cihaz kullanım durumları değerlendirilmiştir. Kan örnekleri alınmış ve planlanan tüm parametreler değerlendirilmiştir. Hastaların ortalama sigara kullanımı %47,8' dir. Ortalama hafif şişman bir gruptur. Obezite %19,56'dır. DM olan hastaların kan şekeri, kan yağları, HbA1c ve üre değerleri non-DM olan hastalarınkinden yüksek bulunmuştur. Her iki grupta da postoperatif CRP değerleri yükselmiştir. Postoperatif dönemde SFT ler her iki grupta da düşüş göstermiştir. Ancak preoperatif dönemde DM olmayanların SFT ölçümleri daha iyi durumda olduğu için postoperatif dönemde de daha iyi olduğu belirlenmiştir. pH seviyeleri DM olan grupta postoperatif dönemde bazik, DM olmayan grupta daha asidik bir seviyeye ulaşmıştır. DM olmayan grupta parsiyel CO2 ve O2 postoperatif dönemde artış göstermiştir. HS-Troponin T, VİP ve GSH-px DM olmayan grupta hem preoperatif hem postoperatif dönemde daha yüksek, MDA DM olmayanlarda daha düşük bulunmuştur. Ancak GSH-px ve MDA değerlerindeki farklılık anlamlı bulunmamıştır. Pulmoner cihaz kullanılan ya da kullanılmadan yapılan bypass ameliyatı sonrası SFT ve kan gazı bulgularında gruplar arasında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Kontrolsüz diyabetin, yüksek kolesterol düzeylerinin ve obezitenin KAH hastalarının postoperatif iyileşme süreçlerini etkileyen önemli faktörler olduğu belirlenmiştir. Tüm bireylerde metabolik ve vasküler yolaklardaki patolojik değişikliklerin ameliyat öncesinde değerlendirilmesi, geçici inflamatuar değişikliklerin izlenmesi postoperatif komplikasyonları önlemede kritik bir önem taşımaktadır. Hiperglisemi kontrolü hem oksidatif stresin hem de inflamasyonun azaltılmasında önemli bir role sahiptir. Elektrolitlerin replasmanı, kardiyopulmoner bypass gibi uzun süreli cerrahilerde standart bir uygulama haline getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases, chronic respiratory diseases, cancer, and diabetes account for 82% of global deaths from non-communicable diseases (Üner & Balcılar, 2017). Among these, coronary artery disease (CAD) is the leading cause of cardiovascular mortality. Major risk factors for CAD include diabetes mellitus (DM), smoking, obesity, sedentary lifestyle, hypertension, dyslipidemia, and insulin resistance (IR). Surgical intervention is often required for patients unresponsive to dietary modifications and pharmacological treatments.Accurate biochemical monitoring is essential during surgery, particularly for identifying and managing myocardial ischemia in both diabetic and non-diabetic CAD patients. This study was designed to observe, compare, and evaluate the molecular and elemental changes in cardiac pathways from the preoperative to postoperative period in diabetic and non-diabetic individuals. The study population consisted of male patients aged 45–75 and postmenopausal female patients in the same age group, all diagnosed with CAD and admitted to the Cardiovascular Surgery Clinic of Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Hospital. Participants were categorized into two groups based on diabetic status. Data were collected on demographics, smoking history, anthropometric measurements, pulmonary function tests (PFTs), electrocardiography (ECG) findings, and the use of a pulmonary device during cardiopulmonary bypass surgery. Blood samples were also obtained for biochemical analyses. Among the participants, 47.8% reported smoking. The cohort was generally overweight, with 19.56% classified as obese. DM patients had higher levels of blood glucose, HbA1c, blood lipids, and urea compared to non-diabetics. Postoperative C-reactive protein (CRP) levels increased in both groups. Pulmonary function decreased postoperatively in all patients, but the decline was less pronounced in non-diabetics due to better preoperative lung function. Postoperative blood gas analysis showed alkalosis in DM patients and a more acidic pH in non-DM patients. Additionally, partial pressures of CO₂ and O₂ increased postoperatively in the non-DM group. High-sensitivity troponin T (HS-TnT), vasoactive intestinal peptide (VIP), and glutathione peroxidase (GSH-px) levels were higher in the non-DM group both pre- and postoperatively, whereas malondialdehyde (MDA) levels were lower. However, the differences in GSH-px and MDA were not statistically significant. No significant differences in postoperative PFT or blood gas values were found between those who used a pulmonary device and those who did not. Uncontrolled diabetes, dyslipidemia, and obesity were identified as key factors negatively influencing postoperative recovery in CAD patients. Therefore, preoperative evaluation of metabolic and vascular alterations, along with monitoring of transient inflammatory responses, is critical to minimizing postoperative complications. Glycemic control plays a central role in reducing oxidative stress and inflammation. Moreover, routine electrolyte replacement should be considered standard practice during prolonged surgeries such as cardiopulmonary bypass.