Yüksek yağlı diyetle beslenen sıçanlarda diyete ilave edilen lutein ve zeaksantin lipid peroksidasyonu, gen ekspresyonu ve kardiyometabolik risk faktörleri üzerine etkisi
Effects of supplemental dietary lutein and zeaxanthin on lipid peroxidations, gene expressions and cardiometabolic risk factors on high-fat-diet fed rats
- Tez No: 957897
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLHAN SAMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kardiyometabolik hastalıklar, kalp krizi, inme, diyabet, insulin direnci ve non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) ile seyreden hastalık grubu olarak tanımlanmaktadır. Kronik inflamasyon, reaktif oksijen türlerinin (ROS) artışına yol açarak, ileri glikasyon son ürünleri (AGEs) oluşturmaktadır. Bu çalışmada, yüksek yağlı diyetle beslenen obezite ve hiperlipidemik model oluşturulan sıçanlarda lutein ve zeaksantin karotenoidlerinin günlük diyete ilavesinin lipid peroksidasyonunu ve lipid biyobelirteçlerini azaltıcı, hormon stimülasyonunu modüle edici etkisini ve gen ekspresyonu üzerindeki değiştirici etkilerini saptamak amaçlanmıştır. Çalışma, 7-8 haftalık erkek 60 adet Wistar sıçanı üzerinde Gaziantep Üniversitesi Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezinde yürütülmüştür. Çalışma süresi 8 hafta standart (kontrol grupları) ve yüksek yağlı diyet (vaka grubu) ile beslenme ile obezite ve hiperlipidemik model oluşturulmuş, sonraki 6 hafta diyetlere karotenoid ilavesi ile beslenme gerçekleştirilmiş, toplam 14 hafta sonunda çalışma sonlandırılmıştır. Normal sıçan diyeti %10 bitkisel yağı içerirken, yüksek yağlı diyet %45 oranında tereyağ içerecek şekilde hazırlanmıştır. 60 hayvan 6 gruba ayrılmıştır: (KON (kontrol):14 hafta boyunca standart yem+2,5 ml distile su, KONL (kontrol+lutein): 14 hafta boyunca standart yem+1 mg/kg/gün lutein ekstraktı, KONZ (kontrol+zeaksantin): 14 hafta boyunca standart yem+50 mg/kg/gün zeaksantin ekstraktı; YYD (yüksek yağlı diyet): 14 hafta boyunca yüksek yağlı yem+2,5 ml distile su, YYDL (yüksek yağlı diyet+lutein): 14 hafta boyunca yüksek yağlı yem+1 mg/kg/gün lutein ekstraktı, YYDZ (yüksek yağlı diyet+zeaksantin): 14 hafta boyunca yüksek yağlı yem+50 mg/kg/gün zeaksantin ekstraktı). Motor fonksiyon testi olarak 8. ve 14.haftada rotarod testi gerçekleştirilmiştir. Sıçanların vücut ve karaciğer organ ağırlıkları, antropometrik ölçümleri olarak BKİ (Beden Kütle İndeksi) ve Lee indeksi, serumda biyokimyasal parametreleri (total kolesterol, trigliserit, HDL-K, LDL-K, TNF-α, IL-6, malondialdehit (MDA), Trimetilaminoksit (TMAO) ve ileri glikasyon son ürünleri (AGE) ile hormonlar (insulin, ghrelin, leptin) ve karaciğer histopatolojik görüntülemeleri ile RAGE geninin qPCR mRNA gen ekspresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, sıçanların AGE plazma değerlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır (p=0,011). Sıçanların ghrelin hormonunun plazma değerlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmış olup (p=0,029), YYD grubunun plazma değerleri (1912,29±164,22 ng/L), KONL (3133,66±222,36 ng/L) grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Cardiometabolic diseases are defined as a group of diseases accompanied by heart attack, stroke, diabetes, insulin resistance, and non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD). Chronic inflammation leads to an increase in reactive oxygen species (ROS), resulting in the formation of advanced glycation end products (AGEs). In this study, it was aimed to determine the effect of daily dietary supplementation of lutein and zeaxanthin carotenoids on reducing lipid peroxidation and lipid biomarkers, modulating hormone stimulation, and altering gene expression in rats with obesity and hyperlipidemic models induced by high-fat diet diet. The study was conducted on 60 male Wistar rats aged 7–8 weeks at the Experimental Animals Practice and Research Center of Gaziantep University. The study duration was 8 weeks of feeding with standard (control groups) and high-fat diet (experimental group) to create obesity and hyperlipidemic models, followed by 6 weeks of feeding with the addition of carotenoids to the diets, and the study was completed at the end of 14 weeks. The normal rat diet contained 10% vegetable oil, while the high-fat diet was prepared with 45% butter. The 60 animals were divided into 6 groups: (KON (control): standard feed+2.5 ml distilled water for 14 weeks, KONL (control+lutein): standard feed +1mg/kg/day lutein extract for 14 weeks, KONZ (control+zeaxanthin): standard feed + 50 mg/kg/day zeaxanthin extract for 14 weeks; YYD (high-fat diet): high-fat feed+2.5 ml distilled water for 14 weeks, YYDL (high-fat diet+lutein): high-fat feed +1 mg/kg/day lutein extract for 14 weeks, YYDZ (high-fat diet+zeaxanthin): high-fat feed+50 mg/kg/day zeaxanthin extract for 14 weeks). Rotarod test was performed in the 8th and 14th weeks as a motor function test. The rats' body and liver organ weights, anthropometric measurements such as BMI (Body Mass Index) and Lee index, serum biochemical parameters (total cholesterol, triglycerides, HDL-C, LDL-C, TNF-α, IL-6, malondialdehyde (MDA), trimethylamine N-oxide (TMAO), and advanced glycation end products (AGE)), as well as hormones (insulin, ghrelin, leptin) and liver histopathological imaging, and RAGE gene qPCR mRNA gene expression analyses were performed. As a result, a statistically significant difference was found among the groups in the AGE plasma values of the rats (p=0.011). A statistically significant difference was also found in the plasma values of the ghrelin hormone among the groups (p=0.029), and the plasma values of the YYD group (1912.29±164.22 ng/L) were found to be significantly lower than the KONL group (3133.66±222.36 ng/L).