Adölesan voleybolcularda imgeleme içerikli zihinsel antrenmanların voleybol temel becerileri üzerine etkileri
Effects of imagery-included mental training on volleyball fundamental skills in adolescent volleyball players
- Tez No: 957916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada adölesan dönemde bulunan voleybolculara haftada üç gün olacak şekilde 8 hafta boyunca imgeleme antrenmanları, gerekli beceri antrenmanları ve standart voleybol antrenmanları yaptırılarak seçilmiş voleybol becerileri üzerinde etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi Diyarbakır ili Silvan ilçesinde bulunan BİST H. Reşat Balyen Anadolu Lisesi okul voleybol takımındaki 24 öğrenciden oluşmaktadır. İmgeleme- uygulama, imgeleme, uygulama ve kontrol grubu olmak üzere 6 kişilik dört grup oluşturulmuştur. Çalışmaya katılan öğrencilerin antrenmanlara başlamadan önce servis beceri testi ve manşet pas testi kullanılarak ön test sonuçları elde edilmiştir. 8 haftalık antrenman sonuçlarından sonra son test yapılarak sonuçlar elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizini yapmak için SPSS programı kullanılmıştır. İmgeleme-uygulama grubu, imgeleme grubu, uygulama grubu ve kontrol gruplarının ön-test ve son-test ölçümleri arasındaki farklılıkları belirlemek için ilişkili örneklem t-testi ve gruplar arası farkları belirlemek için tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Sonuç olarak, 8 haftalık antrenmanlar sonucunda öğrencilerin voleybol temel becerilerinin ön test ve son test puan ortalamalarında artış gözlenmiştir. Bütün gruplar için bakıldığında servis ön test ve son test sonuçları arasında anlamlı farklılık tespit edilmişken, manşet sonuçlarında anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Gruplar için bakılacak olursa da her iki voleybol becerisinde imgeleme-uygulama grubu ve uygulama grubu ön test- son test sonuçlarından anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Genel olarak sonuçlara bakıldığında, imgeleme antrenmanlarının voleybol temel becerileri üzerinde pozitif yönde etkisi olduğu ve artış sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of imagery training, necessary skill training and standard volleyball training on selected volleyball skills by making volleyball players in the adolescent period do imagery training, necessary skill training and standard volleyball training three days a week for 8 weeks. The sample of the study consists of 24 students in the BIST H. Resat Balyen High School school volleyball team located in Silvan district of Diyarbakır province. Four groups of 6 people were formed as imagery-practice, imagery, practice and control group. The pre-test results were obtained using the service skill test and cuff pass test before the students participating in the study started training. The results were obtained by performing a post-test after the 8-week training results. SPSS program was used to perform statistical analysis of the data obtained in the study. Paired sample t-test was used to determine the differences between the pre-test and post-test measurements of the imagery-practice group, imagery group, practice group and control groups, and one-way ANOVA was used to determine the differences between the groups. As a result, as a result of 8 weeks of training, an increase was observed in the pre-test and post- test score averages of students' volleyball basic skills. When examined for all groups, a significant difference was found between the service pre-test and post-test results, while no significant difference wasfound in the cuff results. When examined for groups, significant results were obtained from the pre-test-post-test results of the imagery-practice group and the application group in both volleyball skills. When the results are examined in general, it was determined that imagery training had a positive effect on volleyball basic skills and provided an increase.