Evlilik öncesi çiftlere etkileşimli video aracılığıyla verilen web tabanlı eğitimin fertilite bilgisi ve farkındalığına etkisi
The effect of web-based education given to premarital couples through interactive video on fertility knowledge and awareness
- Tez No: 957915
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL YAMAN SÖZBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma, evlilik öncesi çiftlere etkileşimli video aracılığıyla verilen web tabanlı eğitimin, fertilite bilgisi ve farkındalığına etkisinin değerlendirilmesi amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Araştırmanın Uluslararası Klinik Deneyler Kayıt Platformuna www.clinicaltrials.gov adresi üzerinden 13 Haziran 2024 tarihinde (NCT06460428) kaydı yapılmıştır. Araştırma, Ankara il merkezinde bulunan Keçiören Belediyesi'nin evlendirme dairesinde Temmuz-Kasım 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 32'si girişim grubunda, 32'si kontrol grubunda olmak üzere toplam 64 çift oluşturmuştur. Araştırma kapsamında, fertilite sağlığı ve farkındalığını artırmaya yönelik etkileşimli videolar geliştirilmiş ve bu videoları içerisinde barındıran bir web sitesi oluşturulmuştur. Kontrol grubundaki çiftlere herhangi bir girişim uygulanmazken, girişim grubundaki çiftler nikah tarihlerine kadar (en az iki hafta) web sitesinde yer alan etkileşimli videoları kullanmışlardır. Veriler, girişim öncesinde, girişimin hemen ardından ve bir ay sonrasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında; Tanıtıcı Bilgi Formu, Fertilite Farkındalık Ölçeği (FFÖ) ve Fertilite Sağlığı Bilgi Ölçeği (FSBÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde Ki-kare testi, İki Bağımsız Grup t Testi, Tekrarlı Ölçümlerde Tek Yönlü Varyans Analizi, Bonferroni düzeltmesi, Tekrarlı Ölçümlerde İki Yönlü Varyans Analizi, kısmi eta kare, Cohen's d katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled trial to evaluate the effects of web-based education given to premarital couples via interactive video on fertility knowledge and awareness. The study was registered with the International Clinical Trials Registry Platform at www.clinicaltrials.gov on June 13, 2024 (NCT06460428). The research was carried out between July and November 2024 at the Marriage Office of Keçiören Municipality in Ankara city center. The sample of the study consisted of a total of 64 couples, 32 in the intervention group and 32 in the control group. As part of the research, interactive videos aimed at improving fertility health and awareness have been developed and a website is available that includes these videos. While no intervention was applied to couples in the control group, couples in the intervention group used the interactive videos on the website until their wedding date (at least two weeks). Data were collected before the intervention, immediately after the intervention, and one month later. In collecting the data; Introductory Information Form, Fertility Awareness Scale (FAS) and Fertility Health Information Scale (FHSS) were used. Data were analyzed using Chi-square test, Two Independent Groups t Test, One-Way Analysis of Variance in Repeated Measures, Bonferroni correction, Two-Way Analysis of Variance in Repeated Measures, partial eta squared, Cohen's d coefficient. In the study, the means scores of the FSBÖ, FFÖ and FFÖ Cognitive Awareness and Bodily Awareness sub-dimensions were significantly higher in the intervention group than in the control group in the measurements made after the intervention and one month later (p < 0.05).