9-10 yaş arası futbolcularda beceri eğitimi çalışmalarının görsel reaksiyon zamanı, dinamik denge, patlayıcı kuvvet ve sürate etkisi
The effect of skill training on visual reaction time, dynamic balance, explosive force and speed in 9-10 year old soccer players
  1. Tez No: 957917
  2. Yazar: HALİT İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP İNCİ KARADENİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbolda 8 Haftalık beceri gelişimi antrenmanlarının, reaksiyon zamanı, dinamik denge, patlayıcı kuvvet ve sürat özelliklerine etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, 9-10 (9,5±0,5 yıl) yaşlarında en az 1 yıl futbol eğitimi almış erkek sporcular çalışma (n: 40) ve kontrol (n: 40) grubu olacak şekilde rastgele yöntemle 2 eşit gruba ayrılmıştır. Her 2 gruba da reaksiyon zamanı, dinamik denge, patlayıcı kuvvet ve sürat özelliklerini belirleyici ön test ve son testler aynı zamanda yapılmıştır. Reaksiyon zamanı tespiti için seçmeli görsel reaksiyon, denge için dinamik denge, patlayıcı kuvvet için dikey sıçrama ve sürat için 30 m sprint koşusu testleri yapılmıştır. Sporculara yapılan reaksiyon zamanı testi, 8 sparklı ayarlanabilir ahtapot kol görsel reaksiyon cihazıyla, dinamik denge ölçümü, ayarlanabilir yaylı sistem denge cihazı ile patlayıcı kuvvet testi, sıçrama matı üzerinde dikey sıçrama ile dijital ölçüm yoluyla, 30 m sürat ölçümü ise fotosel cihazları kullanılarak tespit edilmiştir. Çalışma süresince 2 grup da futbol kulüp antrenmanlarına devam ederken, çalışma grubuna ayrıca 8 hafta süre ile beceri gelişimi eğitimleri yaptırılmıştır. Bu eğitim programı, 8 hafta boyunca haftada 2 gün 1 saat olacak şekilde uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, 8 hafta süre ile uygulanan beceri eğitimlerinin, sürat değerlerinde çalışma grubunun lehine, ön testten son teste anlamlı yönde geliştiği saptanmıştır (p0,05). Araştırma sonucunda çalışma ve kontrol grupları arasında anlamlı bulunan sürat değişkenindeki anlamlı fark nedeniyle, antrenörlere, 9-10 yaş gruplarındaki futbolcularda özellikle sürat çalışmalarına önem vermeleri tavsiye edilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of 8-week skill development training on reaction time, dynamic balance, explosive strength and speed in soccer. For this purpose, male athletes aged 9-10 years (9,5±0,5 years) with at least 1 year of football training were randomly divided into 2 equal groups as study (n: 40) and control (n: 40) groups. In both groups, pre-test and post-tests determining reaction time, dynamic balance, explosive strength and speed were performed at the same time. Selective visual reaction for reaction time determination, dynamic balance for balance, vertical jump for explosive strength and 30 m sprint run for speed tests were performed. Reaction time test was determined with 8-spark adjustable octopus arm visual reaction device, dynamic balance measurement, explosive force test with adjustable spring system balance device, vertical jump on a jumping mat by digital measurement, and 30 m sprint measurement was determined using photocell devices. During the study period, while both groups continued their football club training, the study group also received skill development training for 8 weeks. This training program was applied 2 days a week for 1 hour for 8 weeks. As a result of the study, it was determined that the skill training applied for 8 weeks significantly improved the speed values in favor of the study group from pretest to posttest (p0,05). Due to the significant difference in the speed variable between the study and control groups, it is recommended that coaches should give importance to speed training especially in 9-10 years old soccer players.