Kadınlarda farklı kırılganlık düzeylerine göre pelvik taban semptomları, kinezyofobi, ağrı felaketleştirme ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Examination of pelvic floor symptoms, kinesiophobia, pain catastrophizing and quality of life in women according to different levels of frailty
  1. Tez No: 957921
  2. Yazar: SİNEM ÖZYÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYLEM TÜTÜN YÜMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma kadınlarda farklı kırılganlık düzeylerine göre pelvik taban semptomları, kinezyofobi, ağrı felaketleştirme ve yaşam kalitesi düzeylerini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 47,44±5,76 yıl olan 25 kırılgan, yaş ortalaması 47,85±5,9 yıl olan 79 kırılganlık öncesi ve yaş ortalaması 48,01±6,34 yıl olan 81 kırılgan olmayan toplam 185 birey dahil edildi. Bireylerin sosyodemografik bilgileri Değerlendirme Formu, pelvik taban semptomları Pelvik Taban Distres Envanteri-20 (PTDE-20), kinezyofobi düzeyleri Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), ağrı felaketleştirme durumları Ağrı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ), yaşam kaliteleri Nottingham Sağlık Profili (NSP), kırılganlık düzeyleri FRAIL Ölçeği ile değerlendirildi. Bireyler FRAIL Ölçeği'ne göre kırılgan, kırılganlık öncesi ve kırılgan olmayan olmak üzere üç gruba ayrıldı Çalışma sonucunda kadınlarda farklı kırılganlık düzeylerine göre pelvik taban semptom düzeylerinde, ağrı felaketleştirme durumu ve yaşam kalitesi düzeylerinde kırılgan bireylerin iyilik hallerinin diğer iki gruba göre anlamlı şekilde daha kötü olduğu bulundu (p0,05). NSP (Fiziksel Aktivite) ve PTDE-20(Toplam) puanları arasında kırılgan olmayan (r=0,312, p=0,005) ve kırılganlık öncesi (r 0,244, p=0,030) grupta pozitif yönde zayıf düzeyde; kırılgan grupta ise pozitif yönde orta düzeyde (r=0,483, p=0,014) ilişki bulundu. Bu çalışma sonucunda kadınlarda pelvik taban semptomlarının, ağrı felaketleştirme durumlarının ve yaşam kalitelerinin kırılganlık düzeyleri ile ilişkili olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was designed to invest pelvic floor symptoms, kinesiophobia, pain catastrophizing, and quality of life levels in women according to different levels of frailty. The study included a total of 185 individuals: 25 frail individuals with an average age of 47.44±5.76 years, 79 pre-frail individuals with an average age of 47.85±5.9 years, and 81 non-frail individuals with an average age of 48.01±6.34 years. Individual socio-demographic information was assessed using the Assessment Form, pelvic floor symptoms were assessed using the Pelvic Floor Distress Inventory-20 (PFDI-20), kinesiophobia levels were assessed using the Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK), pain catastrophizing was assessed using the Pain Catastrophizing Scale (PCS), quality of life was assessed using the Nottingham Health Profile (NHP), while frailty levels were assessed using the FRAIL Scale. Individuals were divided into three groups according to the FRAIL Scale: frail, pre-frail, and non-frail. The study found that, according to different levels of frailty, the well-being of frail individuals was significantly worse than that of the other two groups in terms of pelvic floor symptom levels, pain catastrophizing, and quality of life (p0.05). NHP (Physical Activity) and PFDI-20 scores showed a weak positive correlation in the non-frail group (r=0.312, p=0.005) and pre-frailty group (r=0.244, p=0.030), and a moderate positive correlation in the frail group (r=0.483, p=0.014). This study found that pelvic floor symptoms, pain catastrophizing, and quality of life in women are associated with levels of frailty.