Suriyeli sığınmacıların gündelik yaşamı: Denizli ili örneği
Daily life of Syrian asylum seekers: The sample of Denizli
  1. Tez No: 957920
  2. Yazar: ÜLYA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
2011 itibari ile Suriye'den gelen kitlesel göç dalgası, daha önce iç göçle kente yerleşmiş gruplarla aynı mahalle, sokak ve mekânları paylaşmalarıyla yeni sosyal ilişkiler ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma, iç göç ve uluslararası göçün, gündelik yaşamdaki karşılaşmalarında, Suriyeli sığınmacıları tanımlamak için kullanılan tasvirlerin, genel kabul gören kalıpların ve sosyal tipleştirmelerin yüzeysel olmayan temaslarda değişip değişmediğini Denizli'deki Suriyeliler örneği üzerinden analiz etmeyi amaçlamaktadır. İşaret edilen sınırlılıklarda çalışma, sözü edilen ilişkilerin hangi dinamikler ile şekillendiğini, Suriyelilerin nasıl tanımlandığını ve bu tanımlamaların hangi deneyimlerle dönüştüğünü ortaya koymaktadır. Çalışmada araştırma sahasına ve konusuna uygun olduğu düşünülerek karma yöntem tercih edilmiştir. Toplamda Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı belirlenen Sevindik Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi ve Dokuzkavaklar Mahallesi olmak üzere üç mahallede, Suriyeliler ve İç göçmenler ile 42 görüşme, İç göçmenler ile 382 anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, bu araştırma Suriyeliler ile birlikte yaşamanın ne yalnızca çatışma ne de yalnızca uyumdan ibaret olduğunu; çok yönlü, çelişkili ve değişken bir süreç olduğunu saha deneyimleri ile ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The wave of mass migration from Syria as of 2011 has created new social relations with groups that had previously settled in the city through internal migration, sharing the same neighborhoods, streets and spaces. This study aims to analyze whether the descriptions, generally accepted patterns and social typifications used to define Syrian asylum seekers in their encounters in daily life, change in non-superficial contacts through the example of Syrians in Denizli. Within the limitations indicated, the study reveals which dynamics shape the aforementioned relations, how Syrians are defined and with which experiences these definitions are transformed. In the study, a mixed method was preferred considering that it is appropriate for the field and subject of the research. In total, 42 interviews were conducted with Syrians and internal migrants and 382 surveys were conducted with internal migrants in three neighborhoods, namely Sevindik neighborhood, Karşıyaka neighborhood and Dokuzkavaklar neighborhood, where Syrians are densely located. It is hoped that it will make a new field-based contribution to migration studies in Türkiye.