Dijital çağda demokratik katılım ve 2023 seçimleri: Sosyal medya kullanımı, siyasal tutumlar ve siyasal katılım ilişkisi
Democratic participation in the digital age and the 2023 elections: The relationship between social media use, political attitudes and political participation
- Tez No: 957922
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Dijitalleşme, siyasal katılım biçimlerini değiştirmiş ve çeşitlenmiştir. Akıllı telefon ve bilgisayarın yaygın kullanımı ile bireylerin siyasi ilgi, bilgi ve etkinlik doğrultusunda sosyal medya aracılığıyla siyasal katılım sağlamaları kolaylaşmıştır. Siyasal katılımda yaşanan dönüşüm kuşaklardaki seçmen gruplarında farklı şekilde görülmektedir. Kuşak farklılıkları ve dijital araçları kullanım motivasyonları seçmenlerin dijital siyasal katılımlarını etkilemektedir. X, Y ve Z kuşağındaki seçmenlerin sosyal medya kullanımlarının siyasal katılım davranışlarına olan etkisini 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri bağlamında ele alan bu çalışma Konya'nın Selçuklu, Meram ve Karatay ilçelerinde yaşayan ve oy kullanacak 505 gönüllü katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, farklı kuşaklardaki seçmenlerin siyasal katılım noktasında anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymaktadır. Katılımcılardan X kuşağındaki seçmenler, en yüksek dijital siyasal katılım, siyasal etkinlik, siyasal ilgi ve siyasal bilgi düzeyine sahiptir. Bu sonuç, X kuşağının, siyasal bilgi ve ilgi temelinde aktif bir siyasal katılım sağladıklarını ve dijital araçları bu doğrultuda kullandıklarını göstermektedir. Genel anlamda, katılımcıların siyasal ilgi, bilgi ve etkinlik düzeylerinin yüksek olması dijital siyasal katılıma doğrudan yansımaktadır. Elde edilen veriler, siyasal ilgi ve bilgi düzeyinin dijital siyasal katılım üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı etkisinin olduğunu göstermektedir. Katılımcıların sosyal medya kullanımının arttıkça siyasal etkinlik düzeylerinin de artması sosyal medyanın aktif bir şekilde siyasal eylem alanı olarak kullanıldığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Digitalization has changed and diversified the forms of political participation. With the widespread use of smartphones and computers, it has become easier for individuals to participate politically through social media in line with their political interest, knowledge and activity. The transformation experienced in political participation is seen differently in generational voter groups. Generational differences and motivations for using digital tools affect voters' digital political participation. This study, which examines the effect of social media use of voters in generations X, Y and Z on political participation behaviors in the context of the 2023 Presidential elections, was conducted with 505 volunteer participants living in Selçuklu, Meram and Karatay districts of Konya and who will vote. The research results reveal that voters in different generations show significant differences in terms of political participation. Voters in generation X have the highest levels of digital political participation, political activity, political interest and political knowledge. This result shows that generation X actively participates in politics on the basis of political knowledge and interest and uses digital tools in this direction. In general, the high levels of political interest, knowledge and activity of the participants are directly reflected in digital political participation. The data obtained show that the level of political interest and knowledge has a positive and significant effect on digital political participation. As the participants' use of social media increases, their level of political activity also increases, revealing that social media is actively used as a field of political action.