Serebral palsili çocukların katılım kısıtlılıklarının bakım veren annelerin fiziksel aktivite düzeyleri, egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisi
The effects of participation restrictions in children with cerebral palsy on the physical activity levels, functional capacity, and quality of life of their caregiver mothers
- Tez No: 957933
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KUNDURACILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, serebral palsili (SP) çocukların katılım kısıtlılıklarının, bakım veren annelerin fiziksel aktivite düzeyi, fonksiyonel kapasitesi ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmaya, SP'li çocuğa en az 5 yıldır bakım veren,50 yaş altı 82 anne dahil edilmiştir. Katılımcı annelerin fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (IPAQ-SF), yaşam kaliteleri ise Nottingham Sağlık Profili (NHP) ile değerlendirilmiştir. Fonksiyonel kapasite ve mobilite; 6 Dakika Yürüme Testi (6DKYT),30 saniyelik Otur-Kalk Testi (30s STS) ve Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (TUG) ile ölçülmüştür. Ayrıca postür, New York Postür Analizi ile; alt ekstremite kaslarının kısalığı ise manuel olarak değerlendirilmiştir. Çocukların katılım düzeyi, Pediatrik Veri Toplama Aracı (PODCI) ile belirlenmiştir. Çalışma bulguları, çocukların transfer, sportif aktivite ve genel fonksiyon düzeylerinin yükselmesinin; annelerin fiziksel kapasite, denge, mobilite ve yaşam kalitesi üzerinde olumlu etkiler oluşturduğunu ortaya koymuştur. Fiziksel aktivite düzeyi yüksek olan annelerin daha aktif olduğu, daha uzun yürüme mesafelerine sahip olduğu ve kendilerini daha enerjik hissettikleri gözlenmiştir. Ayrıca, otur-kalk performansı ile hem fiziksel aktivite düzeyi hem de 6DKYT mesafesi arasında anlamlı pozitif ilişki tespit edilmiştir. TUG süresinin uzaması ise yaşam kalitesinin çeşitli alt boyutlarında düşüş ile ilişkilendirilmiştir. Elde edilen bulgular, çocukların katılım kısıtlılıklarının azalmasının yalnızca çocukların değil, bakım veren annelerin de fiziksel sağlığı açısından belirleyici olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarında hem çocuğun hem de bakım verenin bütüncül şekilde değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the participation restrictions in children with cerebral palsy, and the effects on the physical activity level, functional capacity, and quality of life of their caregiving mothers. A total of 82 mothers under the age of 50 who had been providing care to a child with SP for at least five years were included in the study. The physical activity levels of the participating mothers were assessed using the International Physical Activity Questionnaire – Short Form (IPAQ-SF), and their quality of life was evaluated with the Nottingham Health Profile (NHP). Functional capacity and mobility were measured using the 6-Minute Walk Test (6MWT), the 30-Second Sit-to-Stand Test (30s-STS), and the Timed Up and Go Test (TUG). Also, postural alignment were assessed by New York Postural Analysis, and the tightness of the lower extremity muscles were assessed manually. The children's level of participation was determined using the Pediatric Outcomes Data Collection Instrument (PODCI). The findings revealed that improvements in the children's transfer ability, sports-related activity, and overall functional status had a positive impact on the mothers' physical capacity, balance, mobility, and quality of life. Mothers with higher physical performance were found to be more active, walked longer distances, and reported feeling more energetic. Moreover, a positive and significant association was found between sit-to-stand performance and both physical activity level and 6MWT distance. Longer TUG durations were associated with lower scores in several subdomains of quality of life. The results demonstrate that reducing participation restrictions in children affects not only the child but also plays a determining role in the physical health well-being of caregiving mothers. Consequently, it is concluded that physiotherapy and rehabilitation approaches should adopt a holistic perspective that includes both the child and the caregiver.