Mastektomi sonrası uygulanan direnç egzersizlerin solunum ve dolaşım parametreleri ile kardiyometabolik risk faktörlerine etkisi
The effect of exercises applied after mastectomy on respiratory and circulatory parameters and cardiometabolic risk factors
  1. Tez No: 957934
  2. Yazar: BÜŞRA UMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRMÜZ KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Onkoloji, Spor, Anatomy, Oncology, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, mastektomi sonrası süreçte uygulanan kalistenik direnç egzersizlerin temel motorik özellikler, dolaşım-solunum parametreleri ve kardiyometabolik risk faktörleri üzerindeki etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Ayrıca düzenli egzersizler ile hastaların tedavi sürecine ve sonuçlar itibari ile de literatüre katkı sunulması amaçlanmaktadır. Çalışmaya, Çanakkkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde mastektomi sonrası tedavi gören 40-60 yaş aralığında olan basit rastgele örneklem ile belirlenen 30 kadın gönüllülerin katılımları ile gerçekleştirilen öncü ve deneysel bir çalışmadır. Örneklem büyüklüğünün belirlenmesinde power analizi uygulanmıştır. Çalışmaya tedavi gören ve uzman onkolog doktor tarafından egzersize katılımı uygun bulunan kişiler dahil edilmiştir. Çalışma için, ÇOMÜ Tıp Fakültesinden kurum izinleri ve etik kurulu alınmıştır. Katılımcılara sekiz hafta süreyle haftada 3 gün kalistenik direnç egzersizleri uygulanmıştır. Uygulanan kalistenik egzersizlerin etkisini belirlemek için, katılımcılardan vücut ağırlığı, deri kıvrım kalınlıkları, bel-kalça çevresi ölçümleri, kuvvet, esneklik ve sürat ölçümleri, dolaşım- solunum parametreleri ölçümleri ve kardiyometabolik risk faktörlerinin tespiti için ise hastaların tedavi sürecinde alınan rutin kan biyokimyasına ait değerler (arşiv yöntemi) alınmıştır. Sekiz hafta süreyle haftada üç gün uygulanan kalistenik egzersizlerin etkisini belirlemek için alınan tekrarlı ölçümlerin analizleri SPSS paket programında yapılmıştır. Ölçümler arası farkın belirilenmesinde bağımlı gruplarda t testi uygulanmıştır. Anlamlılık seviyesi p0,05). Sonuç olarak, mastektomi operasyonu geçiren kadınlarda uygulayan kalistenik egzersizlerin bazı fiziksel ve temel motorik özelliklere ait değerlerin daha iyi düzeyde olması, uygulanan kalistenik direnç egzersizlerinin kas sistemi fonksiyonuna pozitif yönde etki ettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of calisthenic resistance exercises on basic motoric characteristics, circulatory-respiratory parameters and cardiometabolic risk factors after mastectomy. In addition, it is aimed to contribute to the treatment process of patients with regular exercises and to the literature in terms of results. The study is a pioneering and experimental study carried out with the participation of 30 female volunteers between the ages of 40-60, who were treated after mastectomy at Çanakkkale Onsekiz Mart University (ÇOMÜ) Training and Research Hospital, determined by simple random sampling. Power analysis was applied to determine the sample size. The study included people who were undergoing treatment and whose participation in exercise was approved by the specialist oncologist doctor. Institutional permissions and ethics committee were obtained from ÇOMÜ Faculty of Medicine for the study. Calisthenic resistance exercises were performed 3 days a week for 8 weeks. In order to determine the effect of calisthenic exercises, body weight, skinfold thickness, waist-hip circumference measurements, strength, flexibility and speed measurements, circulatory- respiratory parameters measurements and routine blood biochemistry values taken during the treatment process of the patients were taken to determine the cardiometabolic risk factors (archive method). Repeated measurements taken to determine the effect of calisthenic exercises to be applied three days a week for eight weeks were analysed in SPSS package programme. Dependent groups t test was used to determine the difference between the measurements. Significance level was accepted as p0.05). As a result, it is thought that calisthenic resistance exercises have a positive effect on the function of the musculoskeletal system in women who have undergone mastectomy operation and that calisthenic resistance exercises have a better level of some physical and basic motoric characteristics.