Hemşirelerin afet tehdidi için psikolojik hazırlıkları ile psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkininin incelenmesi
Investigation of the relationship between nurses' psychological preparations for disaster prevention and psychological strengths
- Tez No: 957935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVECEN ÇELİK İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada, hemşirelerin afet tehdidi için psikolojik hazırlıkları ile psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tiptedir. Araştırma Mart 2024- Aralık 2024 tarihleri arasında deprem bölgesi olan Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Elbistan Devlet Hastanesi'nde çalışan hemşireler ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Elbistan Devlet Hastanesi'ndeki çalışan 292 hemşire oluşturmuştur. Bu araştırmada veriler toplanırken“Hemşire tanıtıcı bilgi formu”,“Afet tehdidi için psikolojik hazırlık ölçeği”ve“Kısa psikolojik sağlamlık ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre psikolojik sağlamlık düzeyinin orta düzeyde (19.75±4.72) ve afet tehdidi için psikolojik hazırlık düzeylerinin de orta-üst düzeyde (65.56±9.22) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between nurses' psychological preparedness for disaster threat and their psychological resilience. This research is descriptive, cross-sectional and correlational. The study was conducted between March 2024 and December 2024 with nurses working in Elbistan State Hospital affiliated to Kahramanmaraş Provincial Health Directorate, which is an earthquake zone. The sample of the study consisted of 292 nurses working in Elbistan State Hospital. In this study, 'Nurse descriptive information form', 'Psychological preparedness scale for disaster threat' and 'Brief psychological resilience scale' were used to collect data. According to the findings of the study, it was determined that the level of psychological resilience was at medium level (19.75±4.72) and the level of psychological preparedness for disaster threat was at medium-high level (65.56±9.22).