Kadın tüketicilerin benlik saygısı ve duygu durumunun online alışveriş bağımlılığına etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of female consumers' self-esteem and mood on online shopping addiction
- Tez No: 957960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENİZ ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Tekirdağ ilinde yaşayan kadın tüketicilerin benlik saygısı ve duygu durumlarının çevrim içi alışveriş bağımlılığı üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmada, kadınların değişen duygularının bir sonucu olan duygu durumlarının ve benlik algılarının, çevrim içi alışverişe yönelik bağımlılık düzeyleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Veri toplama sürecinde anket yöntemi kullanılmış olup, toplam 571 katılımcıdan veri elde edilmiştir. Ancak veri temizleme süreci sonucunda analizlerde kullanılmak üzere geçerli veri sayısı 523 olarak belirlenmiştir. Toplanan veriler SPSS ve AMOS programları kullanılarak analiz edilmiş, araştırma modeli ise Yapısal Eşitlik Modeli (SEM) ile test edilmiştir. Araştırma kapsamında geliştirilen hipotezler doğrultusunda, kadın tüketicilerin benlik saygıları ve duygu durumları ile çevrim içi alışveriş bağımlılığı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Elde edilen sonuçlar, özellikle SOR (Uyarıcı-Organizma-Tepki) modeli çerçevesinde kadın tüketicilerin psikolojik özelliklerinin alışveriş bağımlılığı üzerindeki etkilerine yönelik literatürdeki mevcut bulguları destekleyici ya da çelişkili yeni veriler sunmaktadır. Bu araştırma, çevrim içi alışveriş bağımlılığı konusuna kadın tüketiciler özelinde psikolojik faktörler perspektifinden yaklaşması nedeniyle hem tüketici davranışları literatürüne hem de pazarlama uygulamalarına katkı sağlamaktadır. Ayrıca, araştırmanın sınırlılıkları ve gelecekte yapılabilecek çalışmalara ilişkin öneriler, tezin ilerleyen bölümlerinde detaylı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effects of self-esteem and emotional states of female consumers living in Tekirdağ province on online shopping addiction. In the study, the effects of emotional states and self-perceptions, which are a result of women's changing emotions, on addiction levels towards online shopping were investigated. A survey method was used in the data collection process, and data were obtained from a total of 571 participants. However, as a result of the data cleaning process, the number of valid data to be used in the analyses was determined as 523. The collected data were analyzed using SPSS and AMOS programs, and the research model was tested with Structural Equation Model (SEM). In line with the hypotheses developed within the scope of the research, no significant relationship was found between the self-esteem and emotional states of female consumers and online shopping addiction. The results obtained provide new data that supports or contradicts the existing findings in the literature on the effects of psychological characteristics of female consumers on shopping addiction, especially within the framework of the SOR (Stimulus-Organism-Response) model. This research contributes to both consumer behavior literature and marketing practices by approaching the subject of online shopping addiction from the perspective of psychological factors, especially for female consumers. In addition, the limitations of the research and suggestions for future studies are presented in detail in the following sections of the thesis.