Ameliyathane hemşirelerinin etik tutumlarının karşılanamayan hemşirelik bakımı ile ilişkisi
Relationship between ethical attitudes of operating room nurses and unmet nursing care
  1. Tez No: 957974
  2. Yazar: ESRA ALTUNBULAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA EREN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURŞEN KULAKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, ameliyathane hemşirelerinin etik tutumlarının karşılanamayan hemşirelik bakımı ile ilişkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırma, Türkiye genelinde hastanelerin ameliyathanelerinde online veri toplama yöntemi ile Ocak-Mart 2025 tarihleri aralığında yapıldı. Araştırmaya ameliyathanede en az bir yıl deneyimi bulunan 200 gönüllü hemşire katıldı. Bu araştırmada veriler, literatür desteğinde hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Hemşirelik Bakımında Etik Tutum Ölçeği ve Ameliyathane Karşılanamayan Hemşirelik Bakımı (AKHB) ölçeği kullanılarak toplandı. Araştırmayı gerçekleştirebilmek için etik kurul onayı ve katılımcılardan bilgilendirilmiş gönüllü onam formu alındı. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi IBM SPSS Statistics 28 Software programı kullanılarak yapıldı. Bu araştırmada, Ameliyathane Karşılanamayan Hemşirelik Bakımı Ölçeği puan ortalaması A bölümü için 2.74±0.52, B bölümü içinde 2.68±0.91 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and correlational study in order to determine the relationship between ethical attitudes of operating room nurses and unmet nursing care. The study was conducted between January and March 2025 using the online data collection method in operating rooms of hospitals across Turkey. 200 volunteer nurses with at least one year of experience in operating rooms participated in the study. In this study, data were collected using the Personal Information Form, Ethical Attitude in Nursing Care Scale and Operating Room Unmet Nursing Care scale prepared with the support of literature. Ethics committee approval and informed voluntary consent form were obtained from the participants in order to conduct the study. The analysis of the data obtained from the study was performed using the IBM SPSS Statistics 28 Software program. In this study, the Operating Room Unmet Nursing Care Scale score mean was found to be 2.74±0.52 for part A and 2.68±0.91 for part B.