Ölüm anksiyetesi ile siberkondriya arasındaki ilişkide sağlık anksiyetesi ve somatizasyonun aracı rolü
The mediating role of health anxiety and somatization in the relationship between death anxiety and cyberchondria
- Tez No: 957984
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAĞME GÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Mevcut çalışmanın amacı ölüm anksiyetesi ile siberkondriya arasındaki ilişkide sağlık anksiyetesi ve somatizasyonun aracı rollerini incelemektir. Çalışma, yaşları 18 ile 63 arasında değişen 315 katılımcıdan oluşan bir örneklem ile yürütülmüştür. Katılımcılara ait demografik bilgilerin yanı sıra ölüm anksiyetesi, sağlık anksiyetesi, somatizasyon ve siberkondriya düzeyleri ölçülmüştür. Veri toplama sürecinde Demografik Bilgi Formu, Siberkondri Şiddeti Ölçeği, Abdel-Khalek Ölüm Anksiyetesi Ölçeği, Sağlık Anksiyetesi Ölçeği ve Somatizasyon Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizleri gerçekleştirmek için IBM SPSS v.30 programından yararlanılmıştır; öncelikle değişkenler arasındaki ilişkileri saptamak amacıyla korelasyon analizi yürütülmüştür. Akabinde araştırmanın modelini test etmek için SPSS PROCESS makrosunun 4.2 sürümü aracılığıyla Seri Çoklu Aracı Değişken Analizi (Model 6) yapılmıştır. Korelasyon analizlerinin sonuçlarına göre, siberkondriya, ölüm anksiyetesi, sağlık anksiyetesi ve somatizasyon değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler bulunmuştur. Yapılan aracılık analizinin sonuçları, ölüm anksiyetesi ile siberkondriya arasındaki ilişkide sağlık anksiyetesinin anlamlı bir aracı rol üstlendiğini ortaya koymuştur. Öte yandan, somatizasyonun aracılık etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar mevcut literatür kapsamında değerlendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to investigate the mediating roles of health anxiety and somatization in the relationship between death anxiety and cyberchondria. The research was conducted with a sample of 315 participants whose ages ranged between 18 and 63. In addition to collecting demographic information, the levels of death anxiety, health anxiety, somatization, and cyberchondria were measured. Data were gathered using Demographic Information Form, Cyberchondria Severity Scale, Abdel-Khalek Death Anxiety Scale, Health Anxiety Inventory, and Somatization Scale. Statistical analyses were conducted using IBM SPSS version 30. Initially, correlation analyses were carried out to determine the relationships between variables. Subsequently, Serial Multiple Mediation Analysis (Model 6) was performed by means of version 4.2 of the SPSS PROCESS macro to test the hypothesized model. Based on the results of the correlation analyses, statistically significant and positive relationships were found among the variables of cyberchondria, death anxiety, health anxiety, and somatization. Moreover, findings from mediation analysis revealed that health anxiety significantly mediated the relationship between death anxiety and cyberchondria. In contrast, the mediating role of somatization was not found to be statistically significant. The findings obtained from the research were discussed within the scope of existing literature.