Öğretmenlerin eğitim teknolojilerine yönelik inançları ile erken çocukluk eğitiminde bilgi iletişim teknolojileri kullanımları arasındaki ilişki
Relationship between teachers' beliefs towards educational technologies and their use of information and communication technologies in early childhood education
- Tez No: 957985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET ZELYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin eğitim teknolojilerine yönelik inançları ile erken çocukluk eğitiminde bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) kullanımları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu ilişkiyi incelemek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Malatya ili merkez ilçeleri Battalgazi ve Yeşilyurt'ta bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokulları ve anasınıflarında görev yapan olasılığa dayalı olmayan örneklem seçimi çeşitlerinden uygun örneklem seçimi ile seçilmiş 260 okul öncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak geçerlilik, güvenilirlik çalışmaları yapılmış sırasıyla iç güvenilirlik katsayısı .80 olan ''Okul Öncesi Öğretmenlerinin Eğitim Teknolojilerine Yönelik İnanç Ölçeği'' ile iç güvenilirlik katsayısı .91 olan ''Erken Çocuklukta Bilgi İletişim Teknolojilerini Kullanma Ölçeği'' kullanılmıştır. Öğretmenlere ait demografik bilgilere ulaşmak, bunları çalışmayla ilişkilendirmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi için istatistiksel analiz programlarından yararlanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin çoğunluğu, öğrencilerin temel dijital becerileri kazanma süreçlerinde aktif olduklarını ve BİT'in bunu destekleyici bir rol oynadığını belirtmiştir. Öğretmenlerin yaş, cinsiyet, mesleki kıdem, eğitim düzeyi, teknoloji kullanım süresi, BİT eğitimi alma durumu ve sınıfında BİT ürünü kullanma gibi özellikleri, öğrencilerin BİT kullanım düzeylerini değerlendirmelerinde farklılık yaratmaktadır. Genç öğretmenler, erkek öğretmenler ve BİT eğitimi almış olanlar, bilgi ve iletişim teknolojilerini daha yüksek düzeyde değerlendirme eğilimindedir. Öğretmen görüşlerinin daha çok bireysel tutum, inanç, mesleki yeterlik temelli biçimlendiği; dışsal koşulların ise sınırlı düzeyde kaldığı ortaya konmuştur. Araştırma sonunda, öğretmenlerin teknoloji entegrasyonu konusundaki özyeterliklerini artırmak, sınıf içi uygulamalarda teknolojiyi daha verimli kullanmalarını sağlamak, erken çocukluk eğitiminde BİT kullanımının artırılmasına katkı sunmak ve öğretmenlerin bu konudaki inançlarının güçlendirilmesine destek olmak amacıyla öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between preschool teachers' beliefs toward educational technologies and their use of information and communication technologies (ICT) in early childhood education. To examine this relationship, a correlational screening model, a quantitative research method, was used. The study sample consisted of 260 preschool teachers working in independent preschools and kindergartens affiliated with the Ministry of National Education in Battalgazi and Yeşilyurt, the central districts of Malatya province, who were selected through a convenience sample selection using non-probability sampling methods. The data collection tools used in the study were the“Preschool Teachers' Belief Scale toward Educational Technologies,”with an internal reliability coefficient of .80, and the“Use of Information and Communication Technologies in Early Childhood Scale,”with an internal reliability coefficient of .91, respectively. A“Personal Information Form,”prepared by the researcher, was used to obtain demographic information about the teachers and relate it to the study. Statistical analysis programs were used to analyze the research data. The majority of teachers in the study stated that they are active in students' acquisition of basic digital skills and that ICT plays a supporting role. Teachers' characteristics, such as age, gender, professional experience, level of education, length of technology use, ICT training status, and classroom use of ICT products, influence students' assessments of ICT use. Younger teachers, male teachers, and those with ICT training tend to rate information and communication technologies more highly. It was revealed that teachers' opinions are shaped more by individual attitudes, beliefs, and professional competencies, while external factors remain limited. The study concludes with recommendations to increase teachers' self-efficacy in technology integration, ensure more efficient use of technology in classroom practices, contribute to increased ICT use in early childhood education, and support teachers' strengthening of their beliefs in this area.