Cryptographic protocols defined over noncommutative groups
Nonkomütatif gruplar üzerine tanımlı kriptografik protokoller
  1. Tez No: 958010
  2. Yazar: KARDELEN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KAYACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, nonkomütatif kriptografik protokollerin güvenlik analizine odaklanmaktadır. Özellikle örgü (braid) gruplarını kullanan protokoller incelenmiştir. Bu amaçla, algoritmik problemler gerekli altyapıyı sunmak üzere grup kuramı perspektifinden ele alınmıştır. Ayrıca, bu protokollere karşı kullanılan atak yöntemleri ele alınmıştır. Bu çalışma, iki adet grup tabanlı anahtar değişim yöntemi — Anshel–Anshel–Goldfeld protokolü ve Ko–Lee protokolü incelenmiş ve bu protokollerin farklı atak türlerinden nasıl etkilenebileceği tartışılmıştır. Bu ataklar arasında uzunluk tabanlı ataklar LBA ve lineer gösterim atakları bulunmaktadır. Bu tezde, ana atak stratejileri değerlendirilmiş ve örgü gruplarının lineer olması durumunun güvenlik açıklarında nasıl bir rol oynadığı açıklanmıştır. Sonuçlar, örgü gruplarına dayalı protokollerin güvenliğinin parametre seçimlerine ve grup özelliklerine bağlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the security analysis of noncommutative cryptographic protocols, especially those that use braid groups. For this purpose, algorithmic problems are presented from a group-theoretic perspective to provide the necessary background. Also, the attack methods used against these protocols are discussed. The study examines two group-based key exchange methods, namely the Anshel–Anshel–Goldfeld protocol and the Ko–Lee protocol and looks at how they can be affected by different attacks. These include length-based attacks LBA and linear representation attacks. This thesis reviews the main attack strategies and explains how the linearity of braid groups is central to their security weaknesses. The findings show that the security of these key exchange protocols depends on parameter selection and group properties.