Deneysel hipertansiyon Modelinde MOTS-c ve Humanin'in Rolü ile Egzersizin Etkilerinin Araştırılması
Investigation of the Effects of Exercise on the Role of MOTS-c and Humanin in the experimental Hypertension Model
- Tez No: 958012
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Mitokondriyal türevli peptitler olan 12S ribozomal ribonükleik asit tip c'nin mitokondriyal açık okuma çerçevesi (MOTS-c) ve Humanin (HN)'in kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili biyolojik mekanizmalarda potansiyel roller üstlendiği bildirilmiştir. Bu çalışmada, deneysel hipertansiyon (HT) modeli oluşturulan sıçanlarda HT'nin MOTS-c ve HN düzeyleriyle ilişkisi ile egzersizin bu peptitler üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Otuz iki erkek Sprague Dawley sıçan rastgele dört gruba ayrıldı: kontrol (K), kontrol-egzersiz (KE), hipertansiyon (HT) ve hipertansiyon-egzersiz (HTE). HT modeli, içme suyuna 6 hafta boyunca eklenen L-NAME (400 mg/L) ile oluşturuldu. Egzersiz gruplarına, son 4 hafta boyunca günde 45 dakika, 20 m/dk hızla koşu bandı egzersizi uygulandı. Süreçte kan basıncı izlendi. Deney sonunda serum, kas ve kalp dokularında MOTS-c ve Humanin; kas, böbrek ve kalp dokularında GSH ve MDA ile serum ve idrarda biyokimyasal parametreler analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Mitochondria-derived peptides, such as MOTS-c—encoded by the mitochondrial open reading frame of 12S rRNA—and Humanin (HN), have been associated with cardiovascular regulation. This study aimed to investigate the relationship between hypertension (HT) and the levels of MOTS-c and HN, as well as the effects of exercise on these peptides in an experimental rat model. Materials and Methods:Thirty-two male Sprague Dawley rats were randomly assigned to four groups: control (K), control-exercise (KE), hypertension (HT), and hypertension-exercise (HTE). HT was induced by administering L-NAME (400 mg/L) in drinking water for six weeks. Exercise groups underwent treadmill running at 20 m/min for 45 minutes daily during the last four weeks. Blood pressure was monitored throughout. At the end, levels of MOTS-c and Humanin in serum, muscle, and heart tissues; GSH and MDA in muscle, kidney, and heart; and biochemical parameters in serum and urine were analyzed.