Traverten madenciliğinde çevresel etkilerin yaşam döngü yaklaşımı ile değerlendirilmesi
Assessment of environmental impacts in travertine mining with life cycle approach
- Tez No: 958037
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Madencilik ve sürdürülebilirlik kavramlarına olan ilgi dünya genelinde ve ülkemizde giderek artmaktadır; bu da madencilik sektörünün daha sürdürülebilir bir hale getirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Özellikle doğal taşlar inşaat, yapı ve kaplama gibi yaygın kullanım alanlarına sahip olup hem ekonomik büyümeye hem de çevresel sürdürülebilirliğe önemli katkılar sunmaktadır. Doğal taşlardan biri olan traverten, derin bir hidrotermal döngüden gelen aşırı doymuş kalsiyum karbonat suları ile beslenen kaynaklarla birlikte oluşan 'kıtasal karbonat kayaçları' olarak tanımlanır. Bu çalışmada Denizli ili Çal ilçesindeki Kaklık traverten ocağında, traverten blok üretiminin çevresel etkileri YDD yöntemi kullanılarak ortaya konmuştur. Bu kapsamda, traverten ocağındaki kesme ve ocak içi nakliye aşamaları dikkate alınmış, fonksiyonel birim 1 m3 traverten blok üretimi olarak seçilmiş ve YDD analizi GaBi Education (versiyon 8.0) yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sistem sınırı ise beşikten kapıya olarak belirlenmiştir. Küresel ısınma potansiyeli, asidifikasyon ve ötrofikasyon potansiyeli dahil olmak üzere on bir farklı etki kategorisini değerlendirmek üzere CML-2001 etki değerlendirme yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre 1 m3 traverten blok üretimi için GWP değeri 32,6 kg CO₂ eşdeğeri olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, tüm etki kategorilerine en büyük katkının kesme işlemi kullanılan elektrik ve nakliye sürecindeki dizel kullanımından kaynaklandığını göstermektedir. Bu çalışmada, traverten blok üretiminin çevresel etkilerine dair sonuçların yanı sıra, çevresel etkilerin azaltılması amacıyla kesme aşamasında yenilenebilir enerji kaynağı olarak güneş ve rüzgâr enerjisi kullanımını içeren iyileştirme senaryoları oluşturulmuştur. Güneş ve rüzgâr enerjisi kullanımı senaryoları sayesinde, 1 m3 traverten blok üretimi için GWP değeri sırasıyla 7,18 kg CO2 eşdeğeri ve 6,03 kg CO2 eşdeğeri düzeyinde iyileşme sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Interest in the concepts of mining and sustainability is increasing worldwide and in our country, which reveals the need to make the mining sector more sustainable. In particular, natural stones are widely used in construction, building and cladding and make significant contributions to both economic growth and environmental sustainability. Travertine, one of the natural stones, is defined as“continental carbonate rocks”formed with springs fed by supersaturated calcium carbonate waters from a deep hydrothermal cycle. In this study, the environmental impacts of travertine block production in Kaklık travertine quarry in Çal district of Denizli province were revealed by using LCA method. In this context, the cutting and in quarry transport stages in the travertine quarry were taken into consideration, the functional unit was selected as 1 m3 travertine block production and the LCA analysis was carried out using GaBi Education (version 8.0) software. The system boundary was determined as cradle to gate. The CML-2001 impact assessment method was used to assess eleven different impact categories, including global warming potential, acidification and eutrophication potential. According to the findings, the GWP value for 1 m3 travertine block production was determined as 32,6 kg CO₂ equivalent. The results show that the largest contribution to all impact categories is due to the electricity used in the cutting process and the use of diesel in the transport process. In this study, in addition to the results on the environmental impacts of travertine block production, improvement scenarios including the use of solar and wind energy as renewable energy sources in the cutting stage were created in order to reduce environmental impacts. Thanks to the solar and wind energy utilisation scenarios, the GWP value for 1 m3 travertine block production has improved to 7,18 kg CO2 equivalent and 6,03 kg CO2 equivalent, respectively.