Deneysel polikistik over sendromu oluşturulan ratlarda pelargonium sidoides ekstresinin bazı biyokimyasal ve antioksidan parametreler üzerine etkisi
Effects of pelargonium sidoides extract on biochemical and antioxidant parameters in rats with experimental polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 958042
  2. Yazar: MAİDE NUR MAMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışmada, deneysel polikistik over sendromu (PKOS) oluşturulan ratlarda oksidatif stres üzerine pelargonium sidoides ekstresinin potansiyel terapötik etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. PKOS, kadınlarda sık görülen hormonal bir bozukluk olup yumurtalıklarda (overlerde) çok sayıda küçük kist benzeri oluşumların (foliküllerin) olması ve yumurtlamanın düzensiz ya da hiç olmaması ile karakterizedir. Pelargonium sidoides ise anti-inflamatuar, antimikrobiyal, antiviral ve antioksidan etkileri olan ve birçok hastalıkta yaygın kullanım alanı bulmuş bir bitki türüdür. Çalışmada 2,5 aylık otuz beş dişi Sprague Dawley rat kullanılmıştır. Ratlar beş ayrı gruba ayrılmıştır. Birinci gruba herhangi bir tedavi uygulanmamıştır. 2. gruba karboksimetil selüloz (CMC) (%1'lik, 1 ml) uygulanmıştır. 3. gruba 3 gün boyunca gavaj yoluyla 30 mg/kg/gün vücut ağırlığı dozunda pelargonium sidoides ekstresi uygulanmıştır. 4. gruba 21 gün boyunca gavaj yoluyla 1 mg/kg/gün letrozol (PKOS ajanı) %1 CMC'de çözülerek uygulanmıştır. 5. gruba letrozol ve pelargonium sidoides ekstresi birlikte uygulanmıştır. 5. grupta pelargonium sidoides ekstresi uygulamasına letrozol uygulamasının 19. gününde başlanmış ve 3 gün boyunca uygulanmıştır. Bu gruba pelargonium sidoides ekstresi letrozol uygulamasının son 3 günü yapılmıştır (19. 20. ve 21. günlerde). Çalışmada, kan ve ovaryum dokularında malondialdehit (MDA), redükte glutatyon (GSH), katalaz (KAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), glutatyon-S-transferaz (GST) ve süperoksit dismutaz (SOD) gibi antioksidan parametrelerdeki değişiklikler ile otoanalizörde PKOS'ta önemli laboratuvar bulguları olan serum luteinleştirici hormon (LH), folikül stimülan hormon (FSH), testosteron, glikoz, insülin ve kolesterol düzeylerindeki değişiklikler incelenmiştir. Çalışma sonunda, kontrol grubuna kıyasla PKOS grubunda, MDA düzeyleri plazma ve ovaryum (sırası ile p0,05), ovaryumda artış (p0,05). Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, PKOS+pelargonium sidoides grubunda serum testosteron düzeyleri hariç LH, testosteron, glikoz, insülin ve kolesterol düzeylerinin kontrol grubu ortalamalarına yaklaştığı ve istatistiksel olarak olarak bir fark olmadığı gözlenmiştir. PKOS grubu ile karşılaştırıldığında, PKOS+pelargonium sidoides grubunda serum LH (p0,05). Çalışmanın sonuçlarından PKOS'un kan ve ovaryum dokularında oksidatif strese neden olabileceği, PKOS'un değerlendirilmesinde önemli biyobelirteçler olan LH, FSH, testosteron, insülin ve kolesterol düzeylerinde önemli değişiklikler yapabileceği, antioksidan özelliklerini değerlendirdiğimiz pelargonium sidoides ekstresinin ise meydana gelen değişiklikleri hafifleterek PKOS'un neden olduğu yan etkilerin giderilmesine yardımcı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF PELARGONIUM SIDOIDES EXTRACT ON SOME BIOCHEMICAL AND ANTIOXIDANT PARAMETERS IN RATS WITH EXPERIMENTAL POLYCYSTIC OVARIAN SYNDROME (PCOS) The aim of this study was to evaluate the potential therapeutic effects of pelargonium sidoides extract on oxidative stress in rats with experimentally induced polycystic ovary syndrome (PCOS). PCOS is a common hormonal disorder in women and is characterized by the presence of numerous small cyst-like formations (follicles) in the ovaries and irregular or absent ovulation. Pelargonium sidoides is a plant species with anti-inflammatory, antimicrobial, antiviral, and antioxidant properties and is widely used in many diseases. Thirty-five 2.5-month-old female Sprague Dawley rats were used in the study. The rats were divided into five groups. The first group received no treatment. The second group received carboxymethyl cellulose (CMC) (1%, 1 ml). The third group received Pelargonium sidoides extract at a dose of 30 mg/kg/day body weight via gavage for 3 days. To group 4, 1 mg/kg/day letrozole (PCOS agent) dissolved in 1% CMC was administered via gavage for 21 days. To group 5, letrozole and pelargonium sidoides extract were administered together. In group 5, pelargonium sidoides extract administration started on the 19th day of letrozole administration and was administered for 3 days. To this group, pelargonium sidoides extract was administered on the last 3 days of letrozole administration (on days 19, 20 and 21). In the study, changes in antioxidant parameters such as malondialdehyde (MDA), reduced glutathione (GSH), catalase (KAT), glutathione peroxidase (GSH-Px), glutathione-S-transferase (GST) and superoxide dismutase (SOD) in blood and ovarian tissues and changes in serum luteinizing hormone (LH), follicle stimulating hormone (FSH), testosterone, glucose, insulin and cholesterol levels, which are important laboratory findings in PCOS, were investigated in the autoanalyzer. At the end of the study, MDA levels were found to be higher in plasma and ovarian tissues (p0.05), while an increase (p0.05). Compared with the control group, in the PCOS+Pelargonium sidoides group, LH, testosterone, glucose, insulin, and cholesterol levels, except serum testosterone levels, approached the control group means, and no statistically significant differences were observed. Compared with the PCOS group, serum LH (p0.05). The results of the study concluded that PCOS may cause oxidative stress in the blood and ovarian tissues, may cause significant changes in LH, FSH, testosterone, insulin and cholesterol levels, which are important biomarkers in the evaluation of PCOS, and that the Pelargonium sidoides extract, whose antioxidant properties we evaluated, may h