Okul öncesi dönem kekemelik tanısı olan çocuğa sahip ailelerde aile grup eğitiminin ebeveynlerin kekemeliğe ilişkin tepkileri üzerindeki etkisi
The effect of family group training on parents' reactions to stuttering in families with preschool children diagnosed with stuttering
- Tez No: 958043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE AYDIN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma, okul öncesi dönem kekemelik tanısı olan çocuğa sahip ailelerde aile grup eğitiminin ebeveynlerin kekemeliğe ilişkin tepkileri üzerindeki etkisini ortaya koymayı amaçlamıştır. Katılımcılar, 3-6 yaş arasında kekemeliği olan çocuğa sahip 11 anneden oluşmaktadır. Katılımcı annelere araştırmacı tarafından oluşturulan aile grup eğitimi, her bir seansın 40 dakikalık 2 oturumdan oluştuğu 4 seans ile sunulmuştur. Konuşmadaki Akıcısızlığa Tepki Ölçeği (KATÖ), katılımcı annelere ön-test son-test olarak aile eğitimi öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır. Veri analizi, IBM SPSS Statistics for Windows, Versiyon 21.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre KATÖ toplam puanlarında anlamlı bir azalma saptanmıştır (t(10) = 3.48, p = 0.006). Eğitim öncesinde ortalama 28.82 ± 9.81 olan toplam puanlar, müdahale sonrasında 16.55±6.36'ya düşmüştür. Emosyonel tepki puanları da benzer şekilde anlamlı biçimde azalmıştır (t(10) = 3.42, p = 0.007). Eğitim öncesi ortalama 9.45 ±4.89 olan emosyonel tepki düzeyi, müdahale sonrası 3.09± 2.91'e gerilemiştir. Bilişsel tepki alt boyutunda ise ortalama değerler arasında küçük bir düşüş görülmekle birlikte (ön test: X̄ = 11.73, son test: X̄ = 11.27), ön test ve son test arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (t(10) = 0.48, p = 0.642). Davranışsal tepkilere ilişkin ön test (X̄ = 7.64 ± 4.23) ve son test (X̄ = 2.18 ±1.40) puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma olduğu tespit edilmiştir (Z = –2.81, p = 0.005). Yapılan analiz sonucunda, ön test ve son test arasında ebeveynlerin çocuklarının kekemelik şiddet algısında anlamlı bir değişiklik olmadığı görülmüştür, χ²(2) = 3.00, p = 0.223. Sonuç olarak, okul öncesi dönemde kekemelik tanısı olan çocuğa sahip ailelere, Dil ve Konuşma Terapisti tarafından uygulanan aile eğitiminin, özellikle ebeveynlerin kekemeliğe verdiği emosyonel ve davranışsal tepkilerde pozitif yönlü bir etki oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of family group training on parents' reactions to stuttering in families with preschool children diagnosed with stuttering. The participants consisted of 11 mothers of children aged between 3 and 6 who had been diagnosed with stuttering. The family group training program, developed and delivered by the researcher, included four sessions, each comprising two 40-minute parts. The Reactions to Speech Disfluency Scale (KATÖ) was administered to the participant mothers as both a pre-test and post-test, before and after the training. Data analysis was conducted using IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. The findings indicated a statistically significant decrease in the total KATÖ scores (t(10) = 3.48, p = 0.006). While the mean total score before the intervention was 28.82 ± 9.81, it decreased to 16.55 ± 6.36 after the intervention. Similarly, emotional reaction scores also significantly decreased (t(10) = 3.42, p = 0.007), with a reduction from a pre-test mean of 9.45 ± 4.89 to a post-test mean of 3.09 ± 2.91. Although there was a slight decrease in the mean scores of the cognitive reaction subscale (pre-test: X̄ = 11.73; post-test: X̄ = 11.27), the difference was not statistically significant (t(10) = 0.48, p = 0.642). However, there was a statistically significant reduction in behavioral reaction scores between the pre-test (X̄ = 7.64 ± 4.23) and post-test (X̄ = 2.18 ± 1.40) (Z = –2.81, p = 0.005). The analysis revealed no significant change in parents' perception of the severity of their child's stuttering between pre- and post-test, χ²(2) = 3.00, p = 0.223. In conclusion, the family training provided by a Speech and Language Therapist had a particularly positive effect on the emotional and behavioral reactions of parents of preschool children diagnosed with stuttering.