Dil ve konuşma terapistlerinin özofageal konuşma terapisine ilişkin görüş, deneyim ve önerilerinin nitel bir analizi
A qualitative analysis of speech and language therapists views, experiences, and recommendations on esophageal speech therapy
  1. Tez No: 958041
  2. Yazar: GÜLCAN EFE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmada Türkiye' de özofageal konuşma terapisi üzerine çalışan dil ve konuşma terapistlerinin görüşlerini ve deneyimlerini literatüre kazandırmak hedeflenmiştir. Ayrıca dil ve konuşma terapistlerinin kendi deneyimlerinden yola çıkarak özofageal konuşma terapisinin geliştirilmesi için önerileri incelenmiştir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik yaklaşım ile yürütülmüştür. Yarı yapılandırılmış görüşmeler, dahil etme kriterlerini karşılayan 11 dil ve konuşma terapisti ile Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerin transkripsiyonu yapıldıktan sonra anlamlı veri birimleri kodlara dönüştürülmüş ve elde edilen kodlar içerik benzerliklerine göre temalar altında gruplandırılmıştır. Temalar, ilişkili alt temalar ve kategoriler etrafında yapılandırılarak, dil ve konuşma terapistlerinin deneyimlerini temsil edecek kavramsal bir bütünlük oluşturulmuştur. Veri analizi süreci, MaxQDA Analytics PRO 2024 yazılımı aracılığıyla yürütülmüştür. Veriler incelendiğinde“Total Larenjektomi Sonrası Konuşma Yöntemi Seçimi”,“Özofageal Konuşma Terapisi Süreçleri”,“Total Larenjektomi Sonrası Konuşma Yöntemlerine Yönelik Görüşler”,“Özofageal Konuşmanın Başarısını Etkileyen Faktörler”,“Özofageal Konuşma Terapisi Üzerine Yeterlilikler ve Terapistlerin Kendilerini Nasıl Geliştirdikleri Üzerine Görüşleri”ve“Özofageal Konuşmanın Gelişmesi İçin Öneriler”şeklinde 6 tema ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak Türkiye' de total larenjektomi sonrası konuşma yöntemi olarak ilk özofageal konuşma yöntemini tercih edilmektedir. Total larenjektomi öncesi terapistlerin hastalarla görüşmesi önerilse de birçok terapist bu görüşmeyi yapmamaktadır. Katılımcı görüşlerine göre özofageal konuşma başarısını etkileyen en önemli faktörün hastanın motivasyonu olduğu görülmektedir. Terapistler mevcut durumda aldıkları üniversite eğitiminin özofageal konuşma terapisi için yetersiz olduğunu düşünmektedir. Özellikle hem üniversitedeki hem üniversite dışı eğitimlerdeki özofageal konuşma terapisinde uygulamaya yönelik eğitimlerin arttırılması gerektiği katılımcılar tarafından önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to contribute the opinions and experiences of speech and language therapists working on esophageal speech therapy in Turkey to the literature. In addition, based on their own experiences, the suggestions of speech and language therapists for the development of esophageal speech therapy were examined. The study was conducted using the phenomenological approach, one of the qualitative research methods. Semi-structured interviews were conducted via the Zoom application with 11 speech and language therapists who met the inclusion criteria. After the transcription of the interviews, meaningful data units were converted into codes, and the obtained codes were grouped under themes according to content similarities. The themes were structured around related sub-themes and categories, forming a conceptual integrity that represents the experiences of speech and language therapists. The data analysis process was carried out using the MaxQDA Analytics PRO 2024 software. When the data were examined, six themes emerged:“Selection of Speaking Method After Total Laryngectomy,”“Processes of Esophageal Speech Therapy,”“Opinions on Speaking Methods After Total Laryngectomy,”“Factors Affecting the Success of Esophageal Speech,”“Opinions on Competencies in Esophageal Speech Therapy and How Therapists Improve Themselves,”and“Suggestions for the Development of Esophageal Speech.”As a result, esophageal speech is preferred as the first method of communication after total laryngectomy in Turkey. Although a pre-laryngectomy consultation is recommended by most therapists, this meeting is not conducted before the surgery. According to the participants' opinions, the most important factor affecting the success of esophageal speech is the patient's motivation. Therapists think that the university education they have received so far is insufficient for esophageal speech therapy. Participants especially suggested that practice-oriented training in esophageal speech therapy should be increased both in university and non-university education.