Akciğer adenokarsinomlarında diskoheziv büyüme paterninin diğer prognostik parametreler ile ilişkisi
The association of the discohesive growth pattern with other prognostic parameters in lung adenocarcinomas
  1. Tez No: 958054
  2. Yazar: SENA GERÇEK CİVELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YETKİN AĞAÇKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Akciğer kanseri dünya genelinde kansere bağlı ölümlerin en önemli sebeplerinden biridir. Akciğer kanseri sınıflamasında tümörün kötü prognostik paternlerin oranının belirlenmesinin önemi artmıştır. Bu çalışma akciğer adenokarsinomlarındaki diskoheziv büyüme paterninin bilinen diğer prognostik parametreler ile ilişkisini saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2019-2023 yılları arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Patoloji Kliniği'nde rezeksiyon materyalleri değerlendirilmiş, 144 akciğer non-müsinöz adenokarsinom olgusu çalışmaya dahil edilmiştir. Olgulara ait hemotoksilen eozin boyalı preparatlarda tümördeki diskoheziv büyüme paterni (disko-p), tümör tomurcuklanması (TT), lenfovasküler/perinöral invazyon, plevral invazyon, akciğerdeki hava yolu boşluklarına tümör yayılımı (STAS) parametreleri 2 patolog tarafından değerlendirilmiş ve kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 144 adenokarsinom olgusunun ortalama yaşı 64,9 olup, olguların 112' si erkekti. Olguların 32'sinde disko-p tespit edildi. Disko-p lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, ileri evre plevral invazyon (pL2-pL3), yüksek dereceli adenokarsinom (grade 3), ileri evre hastalık (evre 3, evre 4) ve yüksek dereceli olduğu bilinen histopatolojik paternler (solid, kribriform, mikropapiller) ile istatistiksel olarak ilişkili olarak bulundu. Disko-p'nin ayrıca TT2 ve TT3 ile istatistiksel olarak güçlü şekilde ilişkili olduğu tespit edildi ancak sağkalım ve mortalite ile istatiktiksel olarak bir ilişki saptanmadı. Sonuç: Bulgularımız, disko-p'nin bilinen kötü prognostik faktörler ile ilişkili olması nedeniyle akciğerin non-müsinöz adenokarsinomlarında kötü prognozun bir ön öngörücüsü olabileceğini düşündürmektedir. İleri evre hastalarda disko-p varlığı düşük sağkalımı düşündürebilir ancak bunun ispatı için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Lung cancer is one of the leading causes of cancer-related mortality worldwide. In the classification of lung cancer, determining the proportion of tumor patterns known to be associated with poor prognosis has gained increasing importance. This study aimed to investigate the relationship between the discohesive growth pattern and other established prognostic parameters in lung adenocarcinomas. Materials and methods: Resection specimens evaluated between 2019 and 2023 at the Pathology Department of Ankara Bilkent City Hospital were reviewed, and 144 cases of pulmonary non-mucinous adenocarcinoma were included in the study. H&E-stained slides were assessed by two pathologists for the presence of a discohesive growth pattern, tumor budding, lymphovascular/perineural invasion, pleural invasion, and spread through air spaces (STAS). Results: The mean age of the 144 adenocarcinoma cases was 64.9 years, and 112 of the patients were male. A discohesive growth pattern was identified in 32 cases. This pattern was found to be statistically associated with lymphovascular invasion, perineural invasion, advanced-stage pleural invasion, high histologic grade, advanced disease stage, and high-grade histopathologic patterns (solid, cribriform, micropapillary). A strong statistical correlation was also observed between the discohesive growth pattern and tumor budding grades TT2 and TT3. However, no statistically significant association was found between the discohesive growth pattern and overall survival or mortality. Conclusion: Given its significant association with established adverse prognostic factors, the presence of the discohesive growth pattern may represent a potential independent indicator of poor prognosis in pulmonary non-mucinous adenocarcinomas. Particularly in patients with advanced-stage disease, its presence may be suggestive of reduced survival. However, further large-scale and well-designed studies are warranted to elucidate the prognostic significance of this pattern more definitively.