Bebeği yoğun bakımda tedavi gören annelerin stres düzeyi, anne-bebek temas engelleri ve algılanan sosyal destekleri arasındaki ilişki
The relationship between stress levels, mother-baby contact barriers, and perceived social support of mothers whose babies are treated in intensive care
- Tez No: 958057
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜ TEKİN ULUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma bebeği yoğun bakımda tedavi gören annelerin stres düzeyleri, anne-bebek temas engelleri ve algıladıkları sosyal destek arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı desende yapıldı. Araştırmanın örneklemini bebeği bir devlet hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım (YYBÜ) ve Çocuk Yoğun Bakım (ÇYBÜ) ünitelerinde tedavi gören 136 anne oluşturdu. Post-hoc olarak hesaplanan çalışmanın gücü 0.9775 olarak hesaplandı. Veriler, YYBÜ Anne-Baba Stres Ölçeği (YYBÜ-ABSÖ), Anne-Bebek Temas Engelleri Ölçeği (ABTEÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Bilgi Formu ile elde edildi. Veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edildi. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların yanı sıra t testi, tek yönlü varyans analizi, Bonferroni, Pearson korelasyon, basit doğrusal regresyon kullanıldı. Annenin, bebeğinin sağlık sorununu öğrendiğinde hissettiği korku, endişe ve suçluluk duyguları ile YYBÜ-ABSÖ toplam puanı arasında anlamlı ilişki bulundu. Çalışan, sezaryen doğum yapan, emziremeyen ve prematüre bebek sahibi annelerde ABTEÖ toplam puanı anlamlı derece yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a descriptive and correlational research design to examine the relationship between the stress levels of mothers whose infants are being treated in intensive care, barriers to mother-infant contact, and perceived social support. The sample consisted of 136 mothers whose infants were receiving treatment in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) and Pediatric Intensive Care Unit (PICU) of a public hospital. The post-hoc power of the study was calculated as 0.9775. Data were collected using the NICU Parental Stress Scale (NICU-PSS), the Mother-Infant Contact Barriers Scale (MICBS), the Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), and an Information Form. Data were analyzed using SPSS 25.0.