Spor bilimleri öğrencilerinin öz bakım düzeylerinin incelenmesi
Examination of self-care levels of sport sciences students
  1. Tez No: 958069
  2. Yazar: ZEHRA ELVAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAĞMUR AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma; sosyodemografik değişkenlere göre spor öğretimi gören üniversite öğrencilerinin öz bakım gücü düzeylerini belirlemek, bunlar arasındaki ilişkiyi incelemek ve etkileyen faktörleri ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada nicel ankete dayalı genel tarama modeli olarak tasarlanmıştır. Araştırmada Kearney ve Fleischer tarafından 1979 yılında geliştirilen 1994 yılında Nahçivan tarafından Türkçe'ye çevrilen Özbakım Gücü Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre katılımcıların genel olarak kendilerini beğendiklerini, sağlıkları için gerekli önlemleri aldıklarını ve sağlıklı kararlar almaya eğilimli olduklarını göstermektedir. katılımcıların büyük ölçüde özbakım konusunda bilinçli ve kararlı olduklarını ortaya konulmuştur. Cinsiyete göre incelemede; erkek ve kadın katılımcıların özbakım gücü açısından benzer düzeylerde olduğunu göstermektedir. Okudukları bölüme göre incelemede; katılımcıların okudukları bölümlere göre özbakım gücü açısından benzer düzeylerde olduğunu göstermektedir. Okudukları sınıfa göre incelemede; 1. sınıf öğrencileri 4. sınıf öğrencilerine göre (1 > 4) ve 2. sınıf öğrencileri de 4. sınıf öğrencilerine göre (2 > 4) anlamlı derecede daha yüksek özbakım gücü puanlarına sahiptir. Bu bulgular, öğrencilerin sınıf düzeyi ilerledikçe özbakım gücü puanlarının düştüğünü göstermektedir. Spor yapma durumuna göre incelemede; spor yapma durumu ile özbakım gücü puanları arasında belirgin bir ilişki olmadığını göstermektedir. Annelerinin eğitim durumuna göre incelemede; annelerin eğitim düzeyi ile katılımcıların özbakım gücü puanları arasında belirgin bir ilişki olmadığını göstermektedir. Babalarının eğitim durumuna göre göre incelemede; babaların eğitim düzeyi ile katılımcıların özbakım gücü puanları arasında belirgin bir ilişki olmadığını göstermektedir. Aylık kişisel harcama durumuna göre incelemede; aylık kişisel harcama düzeyi ile katılımcıların özbakım gücü puanları arasında belirgin bir ilişki olmadığını göstermektedir. İkametgâh yeri durumuna göre incelemede; ikametgâh yeri ile katılımcıların özbakım gücü puanları arasında belirgin bir ilişki olmadığını göstermektedir. Spor faaliyet türü durumuna göre incelemede; spor faaliyet türü ile katılımcıların özbakım gücü puanları arasında belirgin bir ilişki olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
EXAMINATION OF SELF-CARE LEVELS OF SPORT SCIENCES STUDENTS This research was conducted to determine the self-care agency levels of university students receiving sports education according to sociodemographic variables, to examine the relationship between them and to reveal the affecting factors. This study was designed as a general screening model based on a quantitative survey. The Self-Care Agency Scale, developed by Kearney and Fleischer in 1979 and translated into Turkish by Nakhchivan in 1994, was used in the study. The results of the study show that the participants generally like themselves, take the necessary precautions for their health and tend to make healthy decisions. It was revealed that the participants were largely conscious and determined about self-care. In the examination according to gender, it shows that male and female participants have similar levels in terms of self-care agency. In the examination according to the department they study, it shows that the participants have similar levels in terms of self-care agency according to the departments they study. In the examination according to the class they study, 1st year students have significantly higher self-care agency scores than 4th year students (1 > 4) and 2nd year students have significantly higher self-care agency scores than 4th year students (2 > 4). These findings show that students' self-care ability scores decrease as their grades progress. In the examination according to their sports activities, it shows that there is no significant relationship between sports activities and self-care ability scores. In the examination according to their mothers' educational status, it shows that there is no significant relationship between the mothers' educational level and the participants' self-care ability scores. In the examination according to their fathers' educational status, it shows that there is no significant relationship between the fathers' educational level and the participants' self-care ability scores. In the examination according to their monthly personal expenditure status, it shows that there is no significant relationship between the monthly personal expenditure level and the participants' self-care ability scores. In the examination according to their place of residence, it shows that there is no significant relationship between the place of residence and the participants' self-care ability scores. In the examination according to their sports activity type, it shows that there is no significant relationship between the sports activity type and the participants' self-care ability scores.