Hamstring kaslarına uygulanan derin ve yüzeysel miyofasyal gevşemenin sprint yüzme performansına akut etkisi
Acute effects of deep and superficial myofascial release to hamstring muscles on sprint swimming performance
- Tez No: 958070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF CENGİZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı; hamstring kaslarına uygulanan derin ve yüzeyel miyofasyal gevşemenin sprint yüzme performansına akut etkilerinin incelenmesidir. Araştırmaya 18- 25 yaş arası 30 yetişkin sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar referans, derin kendi kendine miyofasyal gevşeme (kMFG), yüzeyel kMFG protokolü sonrası 50 m sprint yüzme performansı gerçekleştirmişlerdir. 3 ölçüm gününde alınan tüm 50 m sprint yüzme süreleri ve 15 metrelerdeki yüzme süreleri bir kronometre ile ölçülmüştür. Araştırmada katılımcıların 50 m serbest stilde yüzme süreleri, birinci ve ikinci 25 metredeki 5 m bayrakları arasında kalan 15 m yüzme esnasında kulaç sayısı, yüzme süresi, yüzme hızı, kulaç oranı ve kulaç uzunluğu ölçümleri alınmıştır. Ayrıca yüzücülerden ısınma öncesi, kara ısınması sonrası, su ısınması sonrası ve kMFG sonrası algılanan zorluk dereceleri (AZD) Borg skalası ile belirlenmiştir. Katılımcıların AZD ve kulaç mekaniği verilerini farklı protokoller arasında karşılaştırmak için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü ANOVA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the acute effects of deep and superficial myofascial release applied to the hamstring muscles on sprint swimming performance. Thirty adult athletes aged between 18 and 25 voluntarily participated in the study. Participants performed 50 m sprint swimming following the reference, deep self-myofascial release (SMR), and superficial SMR protocols. All 50 m sprint swimming times and 15-meter segment times recorded on three measurement days were measured with a stopwatch. In the study, participants' swimming times in 50 m freestyle, stroke count, swimming time, swimming speed, stroke rate, and stroke length within the 15 m distance between the 5 m flags in the first and second 25 m were recorded. Additionally, swimmers' ratings of perceived exertion (RPE) were determined via the Borg scale before warm-up, after dryland warm-up, after water warm-up, and after SMR. One-way repeated measures ANOVA was used to compare participants' RPE and stroke mechanics data across different protocols.