Aromataz enzim inhibitörü olarak yeni triazol türevlerinin tasarımı ve sentezi
Design and synthesis of new triazol derivatives as aromatase enzyme inhibitors
- Tez No: 958085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİYE ACAR ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında, meme kanseri tedavisinde potansiyel kullanım amacıyla yeni triazol türevleri tasarlanmış ve sentezlenmiştir. 2,4-diflorofenil grubu taşıyan 1,2,4-triazol türevi bileşikler (3a–3r), iki adımlı organik sentez yöntemleriyle elde edilmiştir. Elde edilen bileşiklerin kanser karşıtı etkileri MCF-7 ve L929 hücre dizilerinde MTT testi ile değerlendirilmiş, bazı türevlerin (3d, 3h, 3k, 3n) seçici sitotoksik aktivite gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca bu bileşiklerin aromataz enzimine karşı inhibitör etkileri belirlenmiş ve Letrozol ile karşılaştırılmıştır. En yüksek inhibitör etkiyi gösteren bileşiklerin aromataz enziminin aktif bölgesiyle etkileşimleri moleküler doking yöntemiyle incelenmiş, bağlanma enerjileri ve amino asit etkileşimleri ortaya konmuştur. Son olarak, öncü bileşiklerin ADMET profilleri değerlendirilerek farmakokinetik özellikleri analiz edilmiştir. Bulgular, seçilen triazol türevlerinin aromataz enzim inhibitörü olarak kullanılabilecek yeni molekül adayları olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, novel triazole derivatives were designed and synthesized for potential application in the treatment of breast cancer. A series of 1,2,4-triazole compounds bearing a 2,4-difluorophenyl moiety (3a–3r) were obtained through a two-step organic synthesis process. The anticancer activities of the synthesized compounds were evaluated using the MTT assay on MCF-7 and L929 cell lines, and some derivatives (3d, 3h, 3k, 3n) exhibited selective cytotoxic activity. Inhibitory effects of these compounds against the aromatase enzyme were determined and compared with Letrozole. Molecular docking studies were performed to investigate the interactions of the most active compounds with the active site of the aromatase enzyme, revealing their binding energies and amino acid interactions. Finally, the ADMET profiles of the lead compounds were assessed to analyze their pharmacokinetic properties. The findings suggest that the selected triazole derivatives may serve as promising novel candidates for aromatase enzyme inhibition in breast cancer therapy.