Tüp bebek tedavisinde kullanılan moleküler teknikler
Molecular techniques in vitro fertilization treatment
  1. Tez No: 958120
  2. Yazar: RAGHAD MASALATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, düşük yumurtalık yanıtı olan kadınlarda yumurtalık rezerv parametrelerini ve IVF sonuçlarını belirlemeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada, doğurganlık ilaçlarına tamamlayıcı bir tedavi olarak kabul edilen ve olgun yumurta sayısını etkileyen trombositten zengin plazma (PRP) enjeksiyonları araştırılmıştır. Ayrıca PRP'yi izole etme ve enjekte etme tekniklerini de göstermiştir. Bu çalışma ayrıca erkek ve kadın kısırlığının nedenlerini ve bunların cinsiyetle ilişkili olup olmadığını göstermiştir. Kısırlığın nedenini belirlemek, IVF implantasyonu için bir tedavi planı geliştirmenin en önemli adımlarından biridir. Bu çalışma ayrıca IVF laboratuvarlarında kullanılan tüm ekipmanların giriş niteliğinde bir tanımını içerir ve IVF'de yer alan adımları vurgular. Çalışmaya, Poseidon kriterlerine göre zayıf yumurtalık yanıtı için tarama yapılan üreme çağındaki kadınlar (n = 510; yaş aralığı 30-45) dahil edilmiştir. Bu hastalar için kesin tedavi planları geliştirildi ve trombositten zengin plazmanın (PRP) dozu, etkinliğini doğru bir şekilde belirlemek için her hastaya dikkatlice uyarlandı. PRP enjeksiyonundan sonra, 22 kadında (%4,3) doğal gebelikler meydana geldi ve serum AFC ve AMH seviyeleri arttı ve FSH azaldı. Bu, bölünme ve blastosist aşamalarında oosit ve embriyo sayısında bir artış olduğunu gösterdi. Takip sırasında on dört kadın (%2,7) kaybedildi ve 474 kadın (%92,9) IVF'ye girdi. IVF'ye giren kadınların 312'si (%65,8) embriyo üretti ve embriyo transferi geçirdi. 83'ü (%17,5) gebelik elde etti ve 54'ü (%11,4) sürdürülebilir implantasyon/canlı doğum (SI/LB) elde etti. Genel olarak, 40,3 yaş ve üzeri POR'lu 510 kadında PRP tedavisi, yumurtalık koruma parametrelerinde anlamlı iyileşme sağlamış, gebelik oranı %20,5, SI/LB oranı ise %12,9 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine ovarian reserve parameters and IVF outcomes in women with low ovarian response. This study used platelet-rich plasma (PRP) injections, which are considered as a complementary treatment to fertility drugs and affect the number of mature eggs. It also demonstrated the techniques for isolating and injecting PRP. This study also demonstrated the causes of male and female infertility and whether they are related to gender. Determining the cause of infertility is one of the most important steps in developing a treatment plan for IVF implantation. This study also includes an introductory description of all the equipment used in IVF laboratories and highlights the steps involved in IVF. The study included women of reproductive age (n = 510; age range 30-45) who were screened for poor ovarian response according to the Poseidon criteria. Precise treatment plans were developed for these patients and the dose of platelet-rich plasma (PRP) was carefully adapted to each patient to accurately determine its efficacy. After PRP injection, natural pregnancies occurred in 22 women (4.3%) and serum AFC and AMH levels increased and FSH decreased. This indicated an increase in the number of oocytes and embryos at the cleavage and blastocyst stages. Fourteen women (2.7%) died during follow-up and 474 women (92.9%) underwent IVF. Of the women who underwent IVF, 312 (65.8%) produced embryos and underwent embryo transfer. 83 (17.5%) achieved pregnancy and 54 (11.4%) achieved sustainable implantation/live birth (SI/LB). Overall, PRP treatment significantly improved ovarian preservation parameters in 510 women with POR aged 40.3 years and above, with a pregnancy rate of 20.5% and a SI/LB rate of 12.9%.