Tiyosemikarbazon türevleri ve bor komplekslerine ait oled özelliklerinin hesaplamalı kimya yöntemleriyle incelenmesi
Investigating of oled properties of thiosemicarbazone derivatives and boron complexes by computational chemistry methods
- Tez No: 958121
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Organik Işık Yayan Diyotlar (OLED'ler), elektrik akımı uygulandığı zaman ışık yayan organik yarı iletken malzemelerden oluşan, ince ve esnek bir yapıya sahip olan elektronik cihazlardır. Yüksek kontrast oranı, düşük enerji tüketimi ve geniş izleme açıları gibi avantajlarına sahip oldukları için televizyon, mobil cihaz ve aydınlatma teknolojilerinde yaygın şekilde kullanılmaktadırlar. Bu tez çalışmasında, tiyosemikarbazon türevi ligandlar ve bunların bor kompleksleri hesaplamalı kimya yöntemleriyle incelenmiştir. Moleküllerin B3LYP/6-31+G(d) seviyesinde optimizasyon hesaplamaları, spektroskopik hesaplamalar (UV-VIS ve IR) ve OLED parametre hesaplamaları yapıldı. Ardından Maestro programı kullanılarak optoelektronik özellikler tekrar değerlendirildi ve sonuçlar karşılaştırılarak OLED materyali olarak kullanımı için potansiyel taşıyan yapılar belirlendi. İki türden yapılan hesaplamalara bakıldığında 7L, 7BK, 16L, 22L ve 24L yapılarının elektron taşıma katmanı olarak kullanılabileceklerini ve 4L, 18L, 6BK ve 18BK yapılarının ise boşluk taşıma katmanı için kullanımlarının avantajlı olacağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Organic Light Emitting Diodes (OLEDs) are electronic devices composed of organic semiconductor materials that emit light when an electric current is applied. They stand out with their thin and flexible structures and are widely used in technologies such as televisions, mobile devices, and lighting systems due to their advantages such as high contrast, low energy consumption, and wide viewing angles. In this thesis, thiosemicarbazone-derived ligands and their boron complexes were examined using computational chemistry methods. The molecules were subjected to optimization calculations at the B3LYP/6-31+G(d) level, followed by spectroscopic (UV–Vis) and OLED parameter calculations. Subsequently, optoelectronic properties were re-evaluated using the Maestro program, and the results were compared to identify structures with potential for OLED applications. Based on the combined results from both computational approaches, it was concluded that the compounds 7L, 7BK, 16L, 22L and 24L could be suitable candidates for use as electron transport layers, while 4L, 18L, 6BK and 18BK appear to be advantageous for application as hole transport layer materials.