Yeraltı barajlarının yer seçiminde etkili kriter ağırlıklarının dematel yöntemi ile incelenmesi
- Tez No: 958122
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Hızla globalleşen dünyada artan nüfusa karşılık su kaynaklarının sabit kalması ile kesintisiz su ihtiyacı günden güne artmaktadır. Dünyadaki suyun %98'i okyanuslar ve iç denizlerde yer almaktadır. Ancak tuzlu olması sebebiyle içme suyu temini, tarımda sulama ve endüstriyel kullanım için elverişli değildir. İçme suyu, sulama, endüstriyel kullanım gibi alanlardaki su ihtiyacını karşılamak amacıyla suyun belirli alanlarda depolanması gerekmektedir. Bu sebeple inşa edilen yüzey barajlarında buharlaşma ile su kaybı, doğrudan açık olan yüzeyinden dolayı da suyun kirlenmesi gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Karşılaşılan bu olumsuz etkilere karşın yeraltı barajları inşa edilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada yeraltı barajlarının yer seçiminde etkili olan kriterler, bu kriterlerin ağırlıkları, birbirleri üzerine etkileri ÇKKV yöntemlerinden dematel yöntemi ile incelenmiştir. Kriterler; harita, jeoloji, jeofizik, inşaat mühendisi gibi alanlarda uzman kişilerin görüşlerinden yararlanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the rapidly globalizing world, the demand for continuous water supply is increasing day by day, due to the rising population, while the available water resources remain constant. Of the total water on Earth, 98% is contained in oceans and inland seas. However, due to its salinity, seawater is not suitable for drinking, irrigation, or industrial use. To meet the water needs for drinking, irrigation, and industrial purposes, it is essential to store water in specific areas. As a result, surface dams, which are built for this purpose, face challenges such as water loss through evaporation and contamination due to the open surface exposure. In response to these adverse effects, underground dams have begun to be constructed. This study investigates the criteria affecting the site selection for underground dams, the weights of these criteria, and their interrelationships using the DEMATEL (Decision-Making Trial and Evaluation Laboratory) method, a Multi-Criteria Decision Analysis (MCDA) approach. The criteria were determined by consulting experts in various fields such as cartography, geology, geophysics, and civil engineering.