Sudan izole edilen pseudomonas aeruginosa suşlarında çoğunluğu algılamanın belirlenmesi
Detection of quorum sensing in pseudomonas aeruginosa strains isolated from water
  1. Tez No: 958123
  2. Yazar: GÜLÜŞ KIRMIZIOĞLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Seve Barajı ve İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nden izole edilen çevresel Pseudomonas aeruginosa suşlarının quorum sensing (QS) aktivitelerini, biyofilm oluşturma yeteneklerini ve virülans faktörlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Toplam 7 izolatın biyofilm oluşumu, Congo Red Agar (CRA), tüp ve mikroplak yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Mikroplak testine göre OD cut-off değeri 0.1224 olarak belirlenmiş; 2. ve 7. izolatlar en yüksek OD değerleriyle (sırasıyla 1.23 ve 1.14) güçlü biyofilm üreticileri olarak tanımlanmıştır. CRA'da siyah koloni morfolojisi gözlenen 2. ve 7. izolatlar, tüp testinde de yoğun biyofilm (+++) üretmiştir. QS sinyal molekülü olarak N-Acyl Homoserine Lactone (AHL) üretimi, CV026 biyosensör suşu ve TLC-biyootografi ile tespit edilmiştir. pH 5.5 ortamında tüm izolatlarda pigment indüksiyonu görülürken, pH 7.0'de yalnızca 2. ve 6. izolatlar pozitif sonuç vermiştir. TLC analizinde, standart C6-HSL'in Rf değeri yaklaşık 0.45 olarak hesaplanmış; pH 5.5'te izolatlara ait benzer bant pozisyonları saptanmıştır. Bu, çevresel P. aeruginosa izolatlarının kısa zincirli AHL molekülleri ürettiğini düşündürmektedir. Virülans faktörleri açısından, 2. ve 6. izolatlar yüksek düzeyde ramnolipid üretimi göstermiştir. En yüksek piyosiyanin üretimi 2. izolatta ölçülmüş olup, proteaz ve elastaz enzim aktiviteleri de özellikle atık sudan izole edilen suşlarda belirgin düzeyde yüksek bulunmuştur. Bu bulgular, çevresel kaynaklı P. aeruginosa suşlarının aktif quorum sensing sistemine sahip olduğunu, güçlü biyofilm yapısı geliştirebildiğini ve potansiyel patojenite riski taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the quorum sensing (QS) activity, biofilm-forming ability, and virulence factor production of environmental Pseudomonas aeruginosa strains isolated from the Seve Dam and the Advanced Biological Wastewater Treatment Plant. A total of seven isolates were evaluated for biofilm formation using Congo Red Agar (CRA), tube, and microtiter plate methods. In the microtiter plate assay, the ODcut-off value was determined as 0.1224; isolates 2 and 7 were identified as strong biofilm producers with the highest OD values (1.23 and 1.14, respectively). These two isolates also showed black colony morphology on CRA and intense (+++) biofilm production in the tube method. The production of N-acyl homoserine lactones (AHLs) as QS signaling molecules was detected using the CV026 biosensor strain and thin-layer chromatography (TLC) combined with bioautography. While pigment induction was observed in all isolates at pH 5.5, only isolates 2 and 6 showed positive results at pH 7.0. In TLC analysis, the Rf value of the standard C6-HSL was calculated to be approximately 0.45, and similar band positions were identified in isolates at pH 5.5. These findings suggest that the environmental P. aeruginosa isolates are capable of producing short-chain AHL molecules. In terms of virulence factors, isolates 2 and 6 demonstrated high levels of rhamnolipid production. The highest pyocyanin production was measured in isolate 2. Additionally, protease and elastase enzyme activities were notably higher in the strains isolated from wastewater. Overall, these results demonstrate that environmental P. aeruginosa strains possess active quorum sensing systems, can develop robust biofilm structures, and exhibit virulence potential, posing a possible public health risk.