Hemodiyalizin spinal servikal paravertebral kaslar üzerine etkisinin manyetik rezonanas görüntüleme bulguları ile incelenmesi
Evaluation of the effect of hemodialysis on the spinal cervical paravertebral muscles using magnetic resonance imaging findings
  1. Tez No: 958134
  2. Yazar: SERTAÇ TATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, hemodiyaliz tedavisi uygulanan kronik böbrek yetmezliği (KBY) hastalarında spinal servikal paravertebral kaslarda (multifidus ve semispinalis cervicis) meydana gelen morfolojik değişiklikleri; yani kas hacmindeki azalma ve intramüsküler yağ infiltrasyonundaki artışı, henüz diyalize başlanmamış KBY hastaları ve sağlıklı bireylerle karşılaştırmalı olarak manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile kantitatif biçimde değerlendirmektir. Ayrıca, kas parametrelerindeki değişimin KBY evresi ve hemodiyaliz süresiyle ilişkisi de araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli, retrospektif, vaka-kontrol tipindeki çalışmaya, boyun ağrısı nedeniyle MRG çekilen 45 hemodiyaliz hastası, 33 diyaliz öncesi KBY hastası ve 35 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Tüm katılımcıların servikal bölge MRG'lerinde multifidus ve semispinalis cervicis kaslarının hacmi ile intramüsküler yağ oranı, T2 ağırlıklı Dixon sekansı kullanılarak C3-T1 düzeyinde aksiyel kesitlerde ölçülmüş, kas hacmi C5 korpus alanına normalize edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda parametrik ve non-parametrik testler kullanılmış, KBY evreleri ve diyaliz süresi ile kas parametreleri arasındaki ilişkiler korelasyon analizleriyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The goal of this study was to quantitatively evaluate the morphological changes—namely, the reduction in muscle volume and the increase in intramuscular fat infiltration—in cervical spinal paravertebral muscles (multifidus and semispinalis cervicis) of patients with chronic kidney disease (CKD) undergoing hemodialysis, using magnetic resonance imaging (MRI). The results were compared with those of non-dialyzed CKD patients and healthy controls. In addition, the relationships between changes in muscle parameters, CKD stage, and duration of hemodialysis were investigated. Materials and Methods: This single-center, retrospective, case-control study included 45 hemodialysis patients, 33 predialysis CKD patients, and 35 healthy controls who underwent cervical MRI due to neck pain. The volume and intramuscular fat ratio of the multifidus and semispinalis cervicis muscles were quantitatively measured on T2-weighted Dixon sequences at the C3-T1 level in axial sections. Muscle volume was normalized to the area of the C5 vertebral corpus. Parametric and non-parametric tests were used for intergroup comparisons, and correlations between CKD stage, duration of hemodialysis, and muscle parameters were analyzed.