Metastatik kolorektal kanserlerde hastalıksız sağkalım ve genel sağkalıma etki eden faktörler
Factors affecting progression-free and overall survival in metastatic colorectal cancer
- Tez No: 958137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN UMUT ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, metastatik kolorektal kanser tanısı almış hastaların klinik verilerini, uygulanan tedavi yöntemlerini ve bu tedavilerin hastalıksız sağkalım (PFS) ile genel sağkalım (OS) üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği'ne Temmuz 2020 - Temmuz 2024 tarihleri arasında başvuran ve metastatik kolon kanseri tanısı alan 111 hastanın yaş, cinsiyet, komorbidite, performans durumu, tanı ve metastatik tanı tarihleri, operasyon tarihleri, patolojik özellikleri, tanı anındaki laboratuvar değerleri, adjuvan kemoterapi öyküleri, mutasyon durumları, metastaz özellikleri, uygulanan tedaviler ve tedaviye verilen yanıtlar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Toplam 111 hasta analiz edilmiştir; ortanca yaş 60 yıl olup, hastaların %63,1'i erkekti. Olguların %72,1'inde sol kolon tümörü, %82'sinde ise senkron metastatik hastalık mevcuttu. Hastaların %55'inde RAS mutasyonu ve %78,4'ünde karaciğer metastazı saptanırken, primer tümör rezeksiyonu %77,5 hastada gerçekleştirilmiş, tanı anında metastazektomi ve konversiyon cerrahisi oranları ise sırasıyla %11,7 ve %17,1 olarak belirlenmiştir. Birinci basamak tedaviye yanıt olarak hastalık kontrol oranı %89,2 olup, medyan PFS ve OS sırasıyla 12,8 ay ve 31,7 ay olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the clinical data of patients diagnosed with metastatic colorectal cancer, the treatment modalities applied, and the effects of these treatments on progression-free survival (PFS) and overall survival (OS). Materials and Methods: The clinical records of 111 patients diagnosed with metastatic colon cancer who presented to the Medical Oncology Outpatient Clinic of Basaksehir Cam and Sakura City Hospital between July 2020 and July 2024 were retrospectively reviewed. Data collected included age, sex, comorbidities, performance status, date of diagnosis and metastatic diagnosis, date of surgery, pathological features, laboratory values at diagnosis, history of adjuvant chemotherapy, mutation status, characteristics of metastases, treatments received, and treatment responses. Results: A total of 111 patients were analyzed; the median age was 60 years, and 63.1% were male. Left-sided colon tumors were present in 72.1% of cases, and 82% had synchronous metastatic disease. RAS mutation was detected in 55% of patients, and 78.4% had liver metastases. Primary tumor resection was performed in 77.5% of patients, while the rates of metastasectomy and conversion surgery at diagnosis were 11.7% and 17.1%, respectively. The disease control rate with first-line therapy was 89.2%, and the median PFS and OS were 12.8 months and 31.7 months, respectively.