Reklam ve teknoloji ilişkisi bağlamında otomobil reklamlarına yönelik bir araştırma
A research on automobile advertisements in the context of the relationship between advertising and technology
  1. Tez No: 958138
  2. Yazar: NİSA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Seri üretimin giderek artmaya başladığı Fordist dönemden itibaren teknoloji, üretim ve tüketim kavramları sık kullanılmaya başlanmıştır. Teknolojik gelişmelerle birlikte üretim biçim ve işleyişlerin hızlanması beraberinde birçok yeniliği getirmiştir. Fordizm döneminde otomobil parçalarının seri üretimi ile üretilmeye başlandığı dönemden itibaren otomobil satışlarında da bir artış meydana gelmiştir. Otomotiv sektörünün artan satış oranları, modernleşme ile birlikte“tanıtım ve satış”stratejileri ile farklı bir boyut kazanmaya başlamıştır. Otomobil üreticileri farklı model ve niteliklere sahip otomobillerin daha fazla alıcı kitlesine ulaşabilmesinin yanı sıra, beğeni ve merak uyandırma gibi stratejiler doğrultusunda tanıtım faaliyetlerine başvurmuştur. Teknolojinin gelişmesi ve üretim faaliyetlerinin hızlanması, otomotiv sektörünün de ürünlerine bu özellikleri entegre etme stratejisini geliştirmesi için fırsat yaratmıştır. Böylelikle otomobil sektörü, her geçen gün yeni teknolojik gelişmeye uyum sağlamaya çalışarak tüketici üzerinde yenilikçi, çağdaş ve ileri teknoloji unsurları iler bir tutum yaratacak reklam faaliyetlerine odaklanmıştır. Bu bağlamda çalışmanın amacı otomobil reklamlarında teknoloji kullanımını ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında içerik analizine tabii tutulan 250 otomobil reklam filminde en fazla teknolojik bilgilendirici içerik, teknolojik detay ve yenilikçilik gibi reklam çekiciliklerinin yer aldığı görülmektedir. Göstergebilimsel analiz yorumlarına yer verilen 5 reklam filminde ise lüks, tasarım ve performans niteliklerinin öne çıktığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the Fordist period, when mass production started to increase gradually, the concepts of technology, production and consumption have started to be used frequently. Along with technological developments, the acceleration of production methods and processes has brought many innovations. During the Ford period, there has also been an increase in automobile sales since the period when automobile parts began to be produced with mass production. The increasing sales rates of the automotive sector have started to gain a different dimension with the modernization and“promotion and sales”strategies. In addition to the fact that cars with different models and qualities can reach more buyers, automobile manufacturers have resorted to promotional activities in line with strategies such as liking and arousing curiosity. The development of technology and the acceleration of production activities have created an opportunity for the automotive sector to develop a strategy for integrating these features into its products. Thus, the automobile sector has focused on advertising activities that will create an innovative, modern and advanced technological attitude on the consumer by trying to adapt to the new technological development every day. In this context, the aim of the study is to reveal the use of technology in automobile advertisements. It is seen that the most technological informative content, technological detail and advertising attractiveness such as innovation are included in the 250 automobile advertising films subjected to content analysis within the scope of the study. On the other hand, it is seen that luxury, design and performance qualities stand out in the 5 advertising films where semiotic analysis comments are included.