2. basamak bir devlet hastanesi enfeksiyon polikliniğine başvuran kişilerde hepatit E virus sıklığının belirlenmesi
Determination of hepatitis E virus prevalence among individuals presenting to the infectious diseases outpatient clinic of a secondary-level state hospital
- Tez No: 958147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL GONCA, DOÇ. DR. EFDAL OKTAY GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hepatit E virüsü (HEV), dünya genelinde akut hepatitin en yaygın nedenlerinden biridir ve Hepeviridae ailesine ait bir RNA virüsüdür. İlk olarak 1983 yılında Afganistan'da Sovyet askerleri arasında gözlenen bir hepatit salgını sırasında tanımlanmıştır. Başlangıçta yalnızca az gelişmiş ülkelerde yaygın olduğu düşünülse de, son yıllarda gelişmiş ülkelerde de bildirilmeye başlanmıştır. HEV enfeksiyonu çoğu zaman kronikleşmese de, bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerde, özellikle organ nakli yapılmış hastalarda ve gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde bulunan kadınlarda fulminant hepatit ve ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Türkiye'de yapılan çeşitli çalışmalarda HEV seroprevalansı %0 ile %73 arasında değişmekte olup, en yüksek oran Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde saptanmıştır. Çalışmamızda Tarsus Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji polikliniğine başvuran bireylerde HEV sıklığını belirlenmesi amaçlanmıştır. Ekim 2024 – Haziran 2025 tarihleri arasında polikliniğe başvuran 534 gönüllüden alınan serum örneklerinde HEV'e özgül IgG antikorları ticari ELISA kiti kullanılarak analiz edilmiştir. Testler, üretici firmanın önerdiği prosedürler doğrultusunda gerçekleştirilmiş ve optik dansite değerleri spektrofotometrede 450/650 nm'de ölçülerek değerlendirilmiştir. Toplam 534 örneğin 96'inde (%18.0) pozitif, 5'inde (%0.9) sınırda pozitif ve 433'ünde (%81.1) negatif sonuç elde edilmiştir. IgG varlığı, daha önce geçirilmiş HEV enfeksiyonunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hepatitis E virus (HEV) is one of the most common causes of acute hepatitis worldwide and belongs to the Hepeviridae family of RNA viruses. It was first identified in 1983 during an outbreak of hepatitis among Soviet soldiers in Afghanistan. Although it was initially believed to be prevalent only in underdeveloped countries, it has also been increasingly reported in developed countries in recent years. While HEV infection usually does not become chronic, it can lead to fulminant hepatitis and serious complications in immunosuppressed individuals—particularly in organ transplant recipients and in women during the second and third trimesters of pregnancy. In Turkey, various studies have reported HEV seroprevalence rates ranging from 0% to 73%, with the highest rates observed in the Southeastern Anatolia Region. This study aimed to determine the seroprevalence of HEV among individuals who presented to the Infectious Diseases and Clinical Microbiology outpatient clinic of Tarsus State Hospital. Serum samples were collected from 534 volunteers who visited the clinic between October 2024 and June 2025. HEV-specific IgG antibodies were analyzed using a commercial ELISA kit. The tests were conducted in accordance with the manufacturer's recommended procedures, and optical density values were measured at 450/650 nm using a spectrophotometer. Among the 534 samples, 96 (18.0%) were found to be positive, 5 (0.9%) were borderline positive, and 433 (81.1%) were negative. The presence of IgG antibodies indicates a past HEV infection.