'Humblement Souffrir de Son Seigneur': Hierarchies and emotions in the book of Geoffroy de la Tour Landry
'Efendisine Sabırla Katlanacaktır': Geoffroy de la Tour Landry'nin kitabında hiyerarşiler ve duygular
- Tez No: 958160
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAUL LATIMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez Anjou'lu bir şövalye olan Geoffroy de La Tour Landry tarafından yazılmış ondördüncü yüzyıla ait bir eseri incelemeyi amaçlamaktadır. M.S. 1371 ile 1372 yılları arasında kaleme alınan bu kitap, şövalyenin kızlarını dini ve soylu konularda eğitmek ve onlara okuma yazma öğretmek amacıyla yazılmıştır. Şövalyenin kitabı, bir kısmı kendi deneyimlerinden, çoğu ise İncil'den veya belirli bir mekâna bağlı olmayan hikâyelerden oluşmaktadır. Bu tez, şövalyenin toplumsal hiyerarşilere bakışını ve sosyal gruplara yönelik tutumlarını anlamak için yakın okuma yöntemlerini kullanmaktadır. Ayrıca, duygular tarihinin yöntemlerinden yararlanarak şövalyenin duygusal dünyasını ve kızlarına öğretmek istediği dersleri iki temel duyguya, sevgi ya da aşk ve korku, odaklanarak incelemektedir. Şövalye, on dördüncü yüzyılın çalkantılarına rağmen, dini meselelere ve alt sınıflara yönelik hayırseverliğe derin bir bağlılık göstermektedir; ancak özellikle kızları söz konusu olduğunda, toplumun en yüksek sınıflarına karşı belirli bir ölçüde güvensizlikbeslemektedir. Şövalye ayrıca kitabında duyguları kullanmakta ve sevgi ya da aşk ile korkuyu birleştirerek,kızlarının her ne pahasına olursa olsun kocalarına itaat etmelerini sağlayacak bir duygusal çerçeve inşa etmektedir. Şövalyenin kitabı üzerine yapılan önceki çalışmaların çoğu, eserin pedagojik yönlerine odaklanmıştır. Bu tez, söz konusu eseri bu iki bakış açısından yeniden inceleyerek, Orta Çağ'a ait halk diliyle yazılmış değerli bir eseri akademik söyleme yeniden kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu kitap, bir şövalyenin bakış açısından geç Orta Çağ toplumunu iki şekilde bağlama oturtabilir: toplumsal yaşam ve duygusal yaşam.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine a fourteenth-century work written by Geoffroy de La Tour Landry, a knight from Anjou. The book was written between 1371 and 1372 CE, and was meant to educate the knight's daughters in religious and noble matters, and also to teach them how to read. The knight's book is composed of various stories some of which are from his own experience while most are Biblical or stories with no particular setting. This thesis employs close-reading methods to understand the knight's perspectives of social hierarchies, his attitudes towards social groups. The thesis applies the methods of the history of emotions to explore the knight's emotional world and what lessons he teaches to his daughters by focusing on two emotions: love and fear. The knight shows deep devotion to religious matters and to charity towards lesser orders, despite the turmoil of the fourteenth-century, while having a moderateamount of distrust towards the highest orders of society especially in regards to his daughters. The knight also utilizes emotions in his book and by combining love and fear, constructs an emotional framework for his daughters that ensures that they will obey their husbands at all costs. Earlier works on the knight's book have mostly focused on pedagogical aspects. This thesis reexamines the knight's book from two perspectives to reintroduce a valuable vernacular work from the Middle Ages into academic discourse. This book can contextualize late medieval society from the perspective of a knight in two regards: social and emotional life.