Kelami fırkalarda gayb inancı
Faith in the word of occultation party
  1. Tez No: 445743
  2. Yazar: RAHEL SAMAD MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA YÜCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ġnsanın gayb karĢısındaki durumunu ve bu alanın onun varoluĢundaki rolünü en sağlam Ģekilde tespit eden Kur'an-ı Kerim'e bakıldığında orada varlık anlayıĢında insanın bilgi ve idrak sınırlarını aĢan pek çok alan bulunmaktadır. Nitekim Allah'ın zatı, sıfatlarının hakikati, ölümden sonraki hayat, ruh, melek, cin, Ģeytan gibi duyulur âlemin ötesinde bulunan varlıklar da fizik ötesi varlıklar Ģeklinde pek çok konu Kuran'da sıklıkla dile getirilmiĢtir ve hatta bu konuda tereddütsüz bir teslimiyet ve inanç sergileyenler övülüp takdir edilmiĢlerdir. Aslında gayb, yüce Allah'ın kendisine özgü kıldığı bir alan olmakla beraber yine onun izniyle özellikle bazı peygamberlerin bu konuda seçildikleri de olmuĢtur. Bu minvalde bizde“duyuların idrak etmekten aciz olduğu ve aklın bedihi ilkeleriyle de kavranamayan Ģey”Ģeklinde tanımlanan kısacası insanın bilgi sahası dıĢında kalan Ģey olarak bilinen gayb meselesine kelam fırkaları tarafından sergilenen yaklaĢımları ele almaya çalıĢtık. ÇalıĢmamızda özellikle gayb ve Ģahadet âleminin mefhumu, Allah'ın yaratılmıĢlardan gizlediği Ģeylerin aslı, gaybın çeĢitli kısımları, gayba imanın önemi, Kur'an-ı Kerim'de geçen gayp lafızları, gaybın ilkeleri, gayba iman etmeyenlerin durumu, gayb ve Ģehadet âleminin genel muhtevası ve birbirleriyle olan bağları, gaybın unsurlarına imanI, Allah'a iman konusundaki temel ilkeleri, meleklere imanı, ahiret gününe imanı ve kaza ve kadere imanı etraflıca irdeleyerek ilgili alanda bilgi sahibi olmak isteyenlerin hizmetine sunmayı amaçladık. Buna ilaveten çalıĢmamız, günümüz dünyasında fert ve toplum düzeyinde gittikçe zayıflaĢan iman ve inanç değerlerini, düĢünce ve düĢüncenin ıslahı için aklın gücünü ön plana çıkararak bazı önerilerde bulunup özellikle de gayba iman meselesinde bir ittifak ruhunun oluĢma sürecini kelam âlimlerinin görüĢleri doğrultusunda objektif bir Ģekilde sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Occultism, prescience, in Islamic belief is the science that only Allah has. It is also shown in the characters as some selected prophet. Occultism is reality that human mind can't realize or humans can't feel it as there is no way to realize opposite to witness, but like occultism feels it as real. Such as Angels, Satan, Paradise, Hell or like the day of judge ment. The sour that is in human and animals body is occultism as well, we feel it like reality, but there is no way to know its nature. Allah sub Hana praises those who believe in occultism, because they believe in something that they haven't witnessed. Believing in occultism benefits the believer. Occultism is only related to Allah. Allah explained occultism in his Holly book, Quran and Prophets sayings, Al-Hadith and never shown it to any of his creature unless he himself wanted to. Believing in since we are not able to see Allah until dooms day. Angels are also occultism as they are from another world. The day of judge ment is considered as one of belief Pillars if anyone doesn't believe in it, he is sinful and his Iman is not complete and other occultisms as well. We as Muslims need to have a strong and firm belief in occultism and don't have any doubts on its existence. Occultism has Allah's wisdom in it that we don't know about. People started taking about occultism since Prophet Mohammed's time (p.b.u.h) There different opinions about it. Different groups have emerged, some of them were right and some wrong because this subject is related to believe, Iman. If someone couldn't prove it or believe in it, he is sinful, because Allah is from occultism and this person eill be regarded as unbeliever. Therefore, this subject is very sensitive. We as Muslims believe in it since it is one of our religious' most important thing in our belief Muslims slogan. We need to defend this matter as much as we can there fore I've written on the most important thing our lives in order to understand it and to show the importance of this matter to the people and students, to show you the groups and disagree mints and scientists on this subject who tried and try very hard to show the reality of this science to the right way through out history. For us to know their hard work and labiality to Allah. So that we can follow the paths they went through as much as we can. Finally, I supplicate and ask Allah to accept this from us and guide us to the right path. That the good people and servants of this religion were on it. To forgive our since and complete our Iman, a strong and firm Iman. peace be upon prophet, his family and followers. our last humble entreaty is thanking Allah, the Lord of the world.