Yetişkinlerde diyet kalitesi ve kafein tüketiminin yaşam kalitesine etkileri
The effects of diet quality and caffeine consumption on quality of life in adults
  1. Tez No: 958176
  2. Yazar: FERHAN BEDİR
  3. Danışmanlar: DR. TUĞÇE AYTULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında, yetişkin bireylerde diyet kalitesi ve kafein tüketiminin yaşam kalitesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın amacı, bireylerin beslenme alışkanlıkları ve kafein tüketimi ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkileri belirlemektir. Araştırmada tanımlayıcı ve karşılaştırmalı analizlere dayalı nicel araştırma yöntemi kullanılmış, 301 yetişkin bireyden anket yoluyla veri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak SYİ-2010 Diyet Kalite İndeksi ve WHOQOL Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada, kadınların diyet kalitesi puanlarının erkeklere kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğu, ancak yaşam kalitesi puanları ile diyet kalitesi ve kafein tüketimi arasında doğrudan bir ilişki saptanmadığı belirlenmiştir. Katılımcıların tamamının kafein tükettiği ve bu tüketim motivasyonlarının cinsiyete göre farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir. Çalışmanın sonucunda, diyet kalitesi ile bazı makro ve mikro besin ögeleri arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiş, yaşam kalitesinin ise çok daha çok boyutlu değişkenlere bağlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kafein tüketim sıklığı ile bireylerin yaşam kalitesi alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Öneri olarak, bireylerde sağlıklı beslenme davranışlarının geliştirilmesine ve kafein tüketimi konusunda farkındalığın artırılmasına yönelik eğitim ve danışmanlık programlarının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effects of dietary quality and caffeine consumption on quality of life in adults. The aim of the study is to determine the relationship between individuals' dietary habits, caffeine consumption, and quality of life. A quantitative research method based on descriptive and comparative analyses was used in the study, and data was collected from 301 adults via a questionnaire. The SYİ-2010 Diet Quality Index and the WHOQOL Quality of Life Scale were used as data collection tools. The study found that women's diet quality scores were significantly higher than men's, but no direct relationship was found between quality of life scores and diet quality or caffeine consumption. It was observed that all participants consumed caffeine and that their motivations for consumption differed according to gender. As a result of the study, significant relationships were found between dietary quality and certain macro and micro nutrients, while it was concluded that quality of life is dependent on much more multidimensional variables. No statistically significant difference was found between caffeine consumption frequency and individuals' quality of life subdimensions. As a recommendation, it is suggested that education and counselling programmes aimed at developing healthy eating behaviours and increasing awareness about caffeine consumption be widely implemented.