Kastre edilen köpeklerde Yamamoto yeni skalp akupunktur yönteminin analjezik etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the analgesic efficacy of Yamamoto new scalp acupuncture method in castrated dogs
  1. Tez No: 958175
  2. Yazar: NUREFŞAN BÜYÜKKARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF EMRAH YANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, kastre edilen köpeklerde postoperatif ağrının yönetiminde Yamamoto Yeni Skalp Akupunkturu'nun (YNSA) analjezik etkinliğinin araştırılması amaçladı. Ortalama yaşı (± standart sapma) 22 ± 12 ay ve ağırlığı 29 ± 7 kg olan yirmi sağlıklı köpek rastgele olarak YNSA grubuna veya kontrol grubuna atandı (her grupta n = 10). Akupunktur, anestezi indüksiyonundan 20 dakika önce başlatıldı ve operasyon boyunca temel B, C ve D akupunktur noktaları kullanılarak sürdürüldü. Akut ağrı, Glasgow Kompozit Ağrı Ölçeği-Kısa Formu (CMPS-SF) ve Colorado Eyalet Üniversitesi Köpeklerde Akut Ağrı Ölçeği (CSU-CAP) kullanılarak başlangıçta (T0), 0.5 (T0.5), 1 (T1), 2 (T2), 4 (T4), 6 (T6), 8 (T8), 12 (T12), 16 (T16), 20 (T20), ve 24. (T24) saatlerde değerlendirildi. Tükürük kortizol seviyeleri T0, T0.5, T2 ve T24 zaman noktalarında ölçüldü. Postoperatif kurtarma analjezisi ihtiyacı ve fentanil dozları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the analgesic efficacy of Yamamoto New Scalp Acupuncture (YNSA) in managing postoperative pain in castrated dogs. Twenty healthy dogs aged (mean ± standard deviation) 22 ± 12 months and weighing 29 ± 7 kg were randomly assigned to either the YNSA or control group (n = 10 per group). Acupuncture was performed 20 minutes before anesthesia induction and continued throughout the surgery using basic B, C, and D acupuncture points. Acute pain was assessed at baseline (T0), 0.5 (T0.5), 1 (T1), 2 (T2), 4 (T4), 6 (T6), 8 (T8), 12 (T12), 16 (T16), 20 (T20), and 24 (T24) hours postoperatively using the Glasgow Acute Pain Scale-Short Form (CMPS-SF) and the Colorado State University Canine Acute Pain Scale (CSU-CAP). Salivary cortisol levels were measured at T0, T0.5, T2, and T24. Postoperative rescue analgesia requirements and fentanyl doses were recorded.