Romatoid artritli hastalarda nöropatik ağrı; santral sensitizasyon, yorgunluk, uyku ve yaşam kalitesi ile ilişkisi: kontrollü çalışma
  1. Tez No: 958177
  2. Yazar: AYŞEGÜL KURTULAN ALKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: Romatoid artrit (RA) sinoviyal eklemleri ve eklem dışı organları etkileyen, progresif ve inflamatuar bir hastalıktır. RA'da ağrı hastaların en çok düzelmesini istediği semptomdur. RA hastalarında güncel tedaviler ile inflamasyon yeteri kadar baskılansa bile ağrının devam edebildiği, bu nedenle inflamasyon haricinde ağrıya katkı sağlayabilecek farklı ağrı yolakları olabileceği düşünülmektedir. Nöropatik ağrı (NA) somatosensoriyel sistemi etkileyen bir lezyon veya hastalığın doğrudan bir sonucu olarak ortaya çıkan ağrıdır. Periferik ve/veya santral mekanizmalarla oluştuğu, santral sensitizasyon (SS)'nin ise santral mekanizmaların temelinde yer aldığı belirtilmektedir. RA hastalarındaki ağrının nöropatik komponentler içerdiğini gösteren bulgular mevcuttur ancak NA veya SS prevelansı için kesin bir veri yoktur. Bu çalışmada, RA'lı hastalarda NA ve SS varlığını belirlemeyi, NA'nın SS, demografik ve klinik bulgular, yorgunluk, uyku ve yaşam kalitesi ile olan ilişkisini saptamayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniği tarafından takip edilen, American College of Rheumatology/European League Against Rheumatism (ACR/EULAR) RA Klasifikasyon Kriterleri'ni karşılayan 100 RA hastası (K/E=62/38, yaş=50,31±10,37 yıl) ve 100 sağlıklı kontrol (K/E=64/36, yaş=48,12±9,29 yıl) dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri kayıt edildi. Hastaların ağrı düzeyi ve sabah tutukluluğu vizüel analog skala (VAS), hastalık aktivitesi DAS-28 skoru ile değerlendirildi. Hassas ve şiş eklem sayısı, ESH (eritrosit sedimentasyon hızı) ve CRP (C-reaktif protein) düzeyleri kaydedildi. Hasta ve kontrol grubunda NA varlığı PainDetect ağrı anketi, SS varlığı Santral Sensitizasyon Ölçeği (SSÖ), yorgunluk düzeyi Yorgunluk Şiddet Skalası (YŞS), uyku kalitesi Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), fonksiyonel durumları Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ), yaşam kalitesi Kısa Form-36 (SF-36) kullanılarak değerlendirildi. NA ve SS varlığının tespiti için kabul görmüş kesme skorları kullanıldı (sırasıyla PainDetect ≥19 ve SSÖ≥40). RA hastaları PainDetect ağrı skalası skoruna göre“NA olası (≥19) ”,“NA belirsiz (13-18)”ve“NA olası değil (≤12) ”şeklinde 3 alt gruba ayrılıp, alt gruplar tüm parametreler açısından karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: Rheumatoid arthritis (RA) is a progressive and inflammatory disease affecting synovial joints and extra-articular organs. Pain is the symptom that patients want to improve the most in RA. It is thought that pain may continue in RA patients even if inflammation is sufficiently suppressed with current treatments, and therefore there may be different pain pathways that may contribute to pain other than inflammation. Neuropathic pain (NP) is pain that occurs as a direct result of a lesion or disease affecting the somatosensory system. It is stated that it occurs through peripheral and/or central mechanisms, and central sensitization (CS) is the basis of central mechanisms. There are findings indicating that pain in RA patients contains neuropathic components, but there is no definitive data for the prevalence of NP or CS. In this study, we aimed to determine the presence of NP and CS in RA patients and to determine the relationship between NP and CS, demographic and clinical findings, fatigue, sleep and quality of life. MATERIALS AND METHODS: The study included 100 RA patients (F/M=62/38, age=50.31±10.37 years) and 100 healthy controls (F/M=64/36, age=48.12±9.29 years) who were followed up by the Physical Medicine and Rehabilitation Polyclinic of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine and who met the American College of Rheumatology/European League Against Rheumatism (ACR/EULAR) RA Classification Criteria. The sociodemographic characteristics of the participants were recorded. The pain level and morning stiffness of the patients were assessed with the visual analog scale (VAS), and the disease activity was assessed with the DAS-28 score. Tender and swollen joint count, ESR (erythrocyte sedimentation rate) and CRP (C-reactive protein) levels were recorded. In the patient and control groups, the presence of NP was assessed using the PainDetect Pain Questionnaire, the presence of CS was assessed using the Central Sensitization Inventory (CSI), fatigue level was assessed using the Fatigue Severity Scale (FSS), sleep quality was assessed using the Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI), functional status was assessed using the Health Assessment Questionnaire (HAQ), and quality of life was assessed using the Short Form-36 (SF-36). Accepted cut-off scores were used to determine the presence of NP and CS (PainDetect ≥19 and CSI≥40, respectively). RA patients were divided into 3 subgroups as“NP probable (≥19)”,“NP uncertain (13-18)”and“NP unlikely (≤12)”according to the PainDetect pain scale score, and the subgroups were compared in terms of all parameters. IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used for statistical analyses.