Krizde sessiz direnç yayılımı: Deprem sonrası izole edilen gram negatif üriner patojenlerde antibiyotik direnci ve direnç genlerinin moleküler epidemiyolojisi
Silent spread of resistance in crisis: Molecular epidemiology of antibiotic resistance and resistance genes in gram-negative urinary pathogens isolated after the earthquake
- Tez No: 958178
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMİ DURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Krizde Sessiz Direnç Yayılımı: Deprem Sonrası İzole Edilen Gram Negatif Üriner Patojenlerde Antibiyotik Direnci ve Direnç Genlerinin Moleküler Epidemiyolojisi Giriş ve Amaç: Doğal afetler, özellikle büyük depremler, sağlık altyapısını ciddi şekilde etkileyerek bulaşıcı hastalıkların yayılma riskini artırmaktadır. Bu afetlerin bir diğer önemli sonucu da antibiyotik direncinin gelişimidir. Bu çalışma, büyük depremler sonrası üriner sistem enfeksiyonlarına neden olan Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae ve Pseudomonas aeruginosa gibi gram negatif bakterilerde antibiyotik direncinin değişimini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu dirençlerin fenotipik ve genotipik temel mekanizmalarını belirlemeyi hedeflemektedir. Özellikle AmpC ve CTX-M gibi direnç genlerinin, afet sonrası prevalansındaki değişiklikler ve üriner patojenlerin direnç yapıları detaylandırılmıştır. Yöntem: Çalışma, büyük bir deprem sonrası toplanan üriner örneklerle gerçekleştirilmiştir. E. coli, K. pneumoniae ve P. aeruginosa türlerinden alınan izolatlar üzerinde antibiyotik duyarlılık testleri yapılmış, fenotipik direnç profilleri belirlenmiştir. Ayrıca, bu bakterilerdeki AmpC ve CTX-M gibi direnç genlerinin varlığı, PCR teknikleri kullanılarak tespit edilmiştir. Afet sonrasında antibiyotik kullanımı ve sağlık altyapısındaki aksaklıkların, üriner kaynaklı enfeksiyonlar üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bulgular: Afet sonrası toplanan üriner patojenler arasında, özellikle E. coli ve K. pneumoniae türlerinde AmpC ve CTX-M genlerinin prevalansında belirgin bir artış gözlemlenmiştir. Fenotipik direnç testleri, bu bakterilerin özellikle seftazidim, cefotaksim ve cefalexin gibi antibiyotiklere karşı dirençli olduğunu ortaya koymuştur. Genotipik analizler, dirençlerin CTX-M ve AmpC gibi genetik faktörlerle ilişkilendirilebileceğini göstermiştir. Afet sonrası antibiyotiklerin düzensiz kullanımı, ürolojik enfeksiyonların tedavisini zorlaştırmış ve dirençli suşların artışına yol açmıştır. Sonuç: Bu çalışma, büyük depremler sonrası üriner sistem enfeksiyonlarına neden olan patojenlerde antibiyotik direncinin arttığını ve özellikle AmpC ve CTX-M direnç genlerinin bu artışta belirleyici rol oynadığını ortaya koymaktadır. Fenotipik direnç ile genotipik direnç arasındaki ilişki, antibiyotiklere karşı gösterilen dirençlerin genetik temellerinin anlaşılmasında önemli bir yol gösterici olmuştur. Afet sonrası sağlık altyapısındaki bozulmalar, antibiyotiklerin yanlış ve düzensiz kullanımı ile üriner patojenlerin direnç yapısının evrilmesi, daha kapsamlı sağlık politikaları ve antibiyotik kullanım yönetimi gerektirdiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Silent Spread of Resistance in Crisis: Molecular Epidemiology of Antibiotic Resistance and Resistance Genes in Gram-Negative Urinary Pathogens Isolated After the Earthquake Introduction and Aim: Natural disasters, especially major earthquakes, significantly impact healthcare infrastructure, increasing the risk of infectious diseases. Another significant consequence of these disasters is the development of antibiotic resistance. This study examines the changes in antibiotic resistance in gram-negative bacteria such as Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, and Pseudomonas aeruginosa that cause urinary tract infections after major earthquakes. The study also aims to determine the phenotypic and genotypic mechanisms underlying these resistances. Specifically, changes in the prevalence of resistance genes like AmpC and CTX-M and the resistance profiles of urinary pathogens are detailed. Method: The study was conducted using urinary samples collected after a significant earthquake. Antibiotic susceptibility tests were performed on isolates of E. coli, K. pneumoniae, and P. aeruginosa, and phenotypic resistance profiles were determined. Additionally, resistance genes such as AmpC and CTX-M were detected using PCR techniques. The impact of irregular antibiotic use and disruptions in healthcare infrastructure after the disaster on urinary tract infections was evaluated. Results: Among the urinary pathogens collected after the disaster, a significant increase in the prevalence of AmpC and CTX-M genes was observed, especially in E. coli and K. pneumoniae. Phenotypic resistance tests revealed that these bacteria were resistant to ceftazidime, cefotaxime, and cefalexin. Genotypic analyses indicated that the resistances were associated with genetic factors such as CTX-M and AmpC . Irregular antibiotic use after the disaster made the treatment of urological infections more difficult and contributed to the increase in resistant strains. Conclusion: This study demonstrates that antibiotic resistance in urinary pathogens increased after major earthquakes, and AmpC and CTX-M resistance genes played a decisive role in this increase. The relationship between phenotypic and genotypic resistance has been a crucial guide in understanding the genetic basis of antibiotic resistance. The deterioration of healthcare infrastructure after disasters, irregular and inappropriate antibiotic use, and the evolution of resistance to urinary pathogens emphasize the need for more comprehensive health policies and antibiotic use management.