Türk hukukunda evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedenine dayalı boşanma davası
Divorce case based on the reason that the marriage union has been shaken from its foundations in Turkish law
  1. Tez No: 958192
  2. Yazar: OYA İSLAM TÜLBENTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERA REYHANİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Evlilik birliği tarafların bir arada yaşamak ve birbirlerine ve birliğe karşı yükümlülükler üstlenmek üzere oluşturdukları müessesenin adıdır. Bu yolla taraflar kanunun öngördüğü biçimde iradelerini açıklamalarının ardından, birlikteliklerini bir adım öteye taşıyarak devlet nezdinde tanınır şekle kavuştururlar. Bu andan itibaren eşlerin birbirlerine karşı göstermekle yükümlü olduğu özen ve yükümlülükler, birtakım kurallar aracılığıyla denetlenebilir ve yaptırıma tabi tutulabilir hale gelir. Ancak eşlerin söz konusu evlilik birliğini sonsuza dek sürdürmeleri kendilerinden beklenemeyecek duruma gelebilir. Kanunen belirlenen düzenlemelere aykırı davranılması, eşlerin biri veya her ikisinin talebi üzerine boşanma hadisesini gündeme getirebilir. Boşanma sebepleri, Türk Medeni Kanunu m.161-166 arasında düzenlenmiş bulunmaktadır. Uygulamada genellikle evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedenine dayalı boşanma davaları (TMK m.166) karşımıza çıkmaktadır. Bu denli sık rastlanan bir konunun anlaşılması ve anlatılması; hem işin uzmanları yönünden, hem eşlerin evlilik birliği içerisinde birliğe ve birbirlerine karşı yükümlülüklerine vakıf olmaları açısından, hem de evlilik birliğini sona erdirme aşamasındaki eşler bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Marriage union is the name of the institution created by the parties to live together and undertake obligations towards each other and the union. In this way, after the parties declare their will as prescribed by law, they take their union one step further and make it recognized by the state. From this moment on, the care and obligations that spouses are obliged to show towards each other become controllable and subject to sanctions through certain rules. However, spouses may not be expected to continue their marital union forever. Violating the regulations determined by law may bring about divorce upon the request of one or both spouses. In Turkish law, the reasons for divorce are regulated between TMK articles 161-166. In practice, we often encounter divorce cases based on the reason that the marriage union has been shaken to its core (TMK article 166). It is important both for the experts of the field, understanding and explaining such a common subject; for the spouses to be aware of their unity and their obligations towards each other within the marriage union, and for the spouses at the stage of ending the marriage union.